Suriyeli öğrencilerin buruk bayram heyecanı

Suriyeli öğrencilerin buruk bayram heyecanı
Suriye'deki iç savaştan aileleriyle kaçarak Türkiye'ye sığınan ve kazandıkları Türkiye Burslarıyla eğitimlerine devam eden Suriyeli öğrenciler, vatanlarından uzakta buruk bayram heyecanı yaşıyor. Gazi Üniversitesi'nde Fizyoterapi ve Rehabilitasyon eğitimi alan Ahmed Bustani, 5 yıl önce savaş yüzünden eğitimi yarıda kalınca ailesiyle Halep'ten Kilis'e geldiğini söyledi. Savaştan önce ülkesindeki bayramlardan bahseden Bustani, şöyle konuştu: "Önce bayram namazımızı kılardık. Sonra dedemin evinde bütün aile toplanırdık. Daha sonra da akrabalarımızı ziyaret ederdik. Tabii artık bunlar imkansız çünkü herkes farklı yerlerde kalıyor. Biz Kilis'teyiz, bir amcam Konya'da, biri İstanbul'da, biri Halep'te, biri de Lübnan'da. Şimdi de bayramları Türkiye'de, Türklerle geçiriyoruz. Burada yeni bir hayat kurduk. Hayat her zaman insanın istediği gibi devam etmiyor o yüzden adapte olmak lazım. Aslında Türk kültürü ile Suriye kültürü İslam'dan dolayı birbirine benziyor, pek fark yok ama tabii ki insanın bunları vatanında yaşamasının ayrı bir coşkusu vardı."

3 ÇOK ÖZEL GÜN
Savaştan önce ülkesinde geçirdiği bayramlardan bahseden Einas Albasha ise, Ramazan Bayramı'nın Suriye halkı için "3 özel gün" olduğunu aktardı. Bayramlarda lunaparkların kurulduğunu, ailelerin, komşuların, bütün mahallenin bir araya gelip bayramlaştığını ve akraba ziyaretlerinin yapıldığını belirten Albasha, son gün ise Müslüman halkın yanı sıra Hıristiyan ve Yahudiler de dahil herkesin şehir meydanına inerek birbirini tebrik ettiğini anlattı.

AİLEMİZ DAĞILDI
Akrabaları farklı farklı ülkelere dağıldığı için bayramların aynı coşku ve yoğunlukta geçmediğini dile getiren Albasha, "Artık o kadar çok akrabamız yok. Türklerle iletişim kurmaya çalışıyoruz, bayramlar böyle kalabalık daha güzel oluyor" ifadelerini kullandı.
BİZE ULAŞIN