AŞTİ’de bayram yoğunluğu

Bayram tatili nedeniyle yoğunluk yaşanan AŞTİ’ye günde 300 bin insan, 2 bin otobüs giriş çıkış yapıyor

AŞTİ’de bayram yoğunluğu
Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı BUGSAŞ tarafından işletilen şehirlerarası otobüs terminali AŞTİ, bayram havasına girdi. Terminalde insan ve otobüs sirkülasyonu normal dönemin 2,5 katına çıktı. Normal zamanda günlük 150-200 bin kişinin uğradığı terminale bayramla birlike günde ortalama 300 bin insan giriş çıkış yaptı. Türkiye'nin dört bir tarafına seferlerin olması nedeniyle 24 saat yaşayan ve adeta orta büyüklükte bir kent izlenimi veren AŞTİ'de güvenlik önlemleri de en üst sevide uygulanıyor. AŞTİ'de güvenlik personeli; yolcular ve araçlarda silah, bomba kontrollerinin yanı sıra aranan suçluların bulunması, asker kaçakları, evden kaçanlar ve kaçak yabancıların yakalanmasında etkin rol oynuyor, şüpheli kişilerin emniyet güçlerine teslim edilmesini sağlıyor.

210 KAMERA İLE TAKİP
Arife gününden itibaren AŞTİ'ye yolcu giriş çıkışının 2,5 kat arttığını belirten BUGSAŞ Genel Müdürü Seçkin Odabaşı, "Ankara'nın içerisinde yaşayan bir başka şehir olan AŞTİ, 150 bin metrekare alan içersinde Türkiye'nin en modern otogarlarından birisi. AŞTİ, içerisinde 28 giriş-çıkış kapısı bulunuyor. Seyahat edecek yolcularımızın geçtiği giriş kapılarında X-ray cihazlar ve detektörlerle arama yapıyoruz" dedi. Ankaray ile AŞTİ'nin bağlantısı olan tüp geçidin yoğun bir şekilde kullanıldığını da söyleyen Odabaşı, "200 güvenlik elemanımız var. Bayram öncesi ve bayram sonrası tedbir alarak, AŞTİ'de 12-12 vardiya sistemiyle çalışacağız. Bayram sürecinde ciddi bir anlamda personel takviyesinde bulunduk ve denetlemeleri güçlendirdik. Güvenlik personelimiz r el detektörleri ile hızlı müdahaleyi sağlamak için 'cıncır' dediğimiz modern bisikletlerle görev yapıyor. Giriş-çıkış kapılarında yine X-ray cihazları ile kontroller yapılıyor. K-9 köpeklerimizin sayısını 3'ten, 5'e çıkardık" diye konuştu. Odabaşı, ayrıca 210 adet kamera bulunduğu AŞTİ'de, yüz tanıma ve takip sistemi ile şüphelenilen kişilerin takibinin sağlandığını söyledi.

KORSAN FİRMALARA DİKKAT
Yolcuların güvenlik açısından bagaj fişlerini almalarının çok önemli bir husus olduğunu belirten Odabaşı, "Yolcular valizlerini verirken, bagaj fişlerini almaları çok önemli. Otobüs firmalarının bu konuda da sürekli uyarıyoruz. İşletmeler bagaj fişini vermiyorsa bu suçtur. Şüpheli bir bagajda fiş yoksa, bu durumdan firma sorumludur. Fişini vermek zorundadır" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN