Ahme TEZCAN: Minyatür tabut

Bir insana tabut hediye edilir mi, edildi. Bundan memnun ve mutlu olunur mu? Olunur, hem de ziyadesiyle.. Vaktiyle böyle bir hediyeyi alan zat bizzat benim.
Ölümden çok mu söz ettik, neden böyle bir şey düşünüldü bilmiyorum ama yeryüzünde minyatür bir tabut hediye edilen tek şahıs herhalde bu satırların yazarıdır. Bir yanında "Her nefis ölümü tadacaktır", öteki yanında "Şüphesiz biz Allah'tan geldik ve o'na" döneceğiz" ayetleri, hem de Arapça harflerle yazılıydı.
Ölümden bahseden ayetler pek tabi bu ikisiyle sınırlı değil ama dillerde en fazla dolaşan ayetlerdir bunlar, bir kısım çevrelerin (!) itirazına rağmen bazı mezarlıkların girişine yazılmış olduğunu da biliyoruz. Ölüm, kimilerince çok korkutucudur, herkes Mevlâna değil ki ölümü "düğün günü" kabul etsin?!
***
Hediye minyatür tabutu bir zaman masamın önünde tuttum, sonra "kaldır şunu" itirazları geldi. Ne de olsa ölüm, insan üzerinde sıcak etki bırakacak bir kavram değil.
İnsanı en fazla etkileyen ama en az düşünülendir.
Her dakika ona yaklaşırız ve fakat ondan çok uzak yaşarız.
Ben de aldım arabanın önüne, göğsün üstüne yerleştirdim. Ne zaman arabaya binsem gözümün önündeydi ve ölümü hatırlatıyordu.
Bu defa itiraz, hanımdan geldi.
Onun tepkisi arkadaşlarınki gibi yumuşak da değil, en hafifi "Deli misin nesin?!" oluyor, "Hangisinde var?" diyerek başkalarının arabalarını gösteriyordu.
Gerçekten de kimsenin arabasında minyatür de olsa bir tabut görmedim. Olsaydı diyorum içimden; belki daha yararlı olurdu.
Canlı diyemeyeceğim ama en taze örnek önümüzde. Bayram trafiğinde kaç can verdik, yaralananların sayısı 500'ü buldu. Yılda 10 binlere ulaşan kayıplarımız oluyor. Kazalarda kaybedilen yalnızca hayatlar ve araçlar değildir; nice hayaller, hatıralar ve geride kalanların üzerindeki ağır sarsıntının telafisi mümkün değil.
Bunu seslendirdiğimde Bayan Tezcan bu defa "Trafiğe çıkan her otomobilde bulunması zorunlu olan alet edevat arasına tabutu da koysunlar" diyordu, hemen ardından bunu söylediğimde (tırnak içinde) "ÇATLAK" muamelesi göreceğimi söylüyordu yetkililerden.
Çatlak, yani "kafadan sakat, deli" demeye getiriyor.
***
Neyse tatsızlık çıkmasın diye minyatür tabutu arabanın göğsünden aldım arka camın önüne koydum. Böylece hanımın gözünün önünden kaldırmış oldum. Sadece ben görecektim dikiz aynasından ve trafikte beni arkadan takip edenlere de mesaj olacaktı. Tabut için arabada en uygun yerdi burası.
Bir süre sonra tabut ortadan kayboldu. Uzun zamandır da bulamıyorum, evde nereye baktımsa bulamadım. Her ne pahasına olursa olsun o tabutu bulacağım ve arabanın en uygun yerine yerleştireceğim! Trafik canavarı olmamak için bunu kendim için yapacağım. Bulamazsam bir marangoz bulup yenisini yaptıracağım.
BİZE ULAŞIN