Sağlık çalışanları kucaklaştı

15 Temmuz ihanetinin ardından Sağlık Bakanlığı’na devredilen askeri hastanelerde yüzler gülüyor. TSK’dan devir olan sağlık ve bakanlık çalışanları tek çatıda kucaklaştı

Sağlık çalışanları kucaklaştı
FETÖ ihanetinin ardından Sağlık Bakanlığı hastaneleri ile güçlerini birleştiren ancak devir işlemleri sonrasında çeşitli çevrelerce yıpratılmaya çalışılan askeri hastanelerde işler yolunda. Güçlerini birleştiren iki dev yapıda millet üst sevide sağlık hizmeti alırken, o günlerdeki endişe yerini memnuniyete bıraktı. Devir işlemlerinin ardından ilk kez büyük bir organizasyonda bir araya gelen sağlık çalışanları kucaklaştı, sağlıkta tek vücut söylemini yineledi.

81 İL BULUŞTU
Gülhane Hastanesi Türkiye'de bir ilk olan, sağlık bakım hizmetleri alanındaki hemen her kesimi bir araya getiren dev bir kongreye ev sahipliği yaptı. Türkiye'nin 81 ilinden sağlık çalışanları Ankara'da toplandı, "Sağlık bakım hizmetlerini daha iyi nasıl yaparız"ı konuştu. Hastanelerdeki işleyiş ve gelişmelerin de masaya yatırıldığı kongrede, bakanlık çatısı altında hizmet vermeye devam eden askeri hastane çalışanlarıyla bakanlık çalışanlarının diyalogları duygulandırdı. Sağlık Bakanı Recep Akdağ ve eşi Şeyma Akdağ'ın bizzat ilgilendiği etkinliğe; Kamu Hastaneleri yöneticileri aynı zamanda kongre başkanı olan hastane yöneticisi Prof. Dr. Mehmet Ali Gülçelik ve 2 bine yakın sağlık çalışanı katıldı.

ANI VE DENEYİMLER AĞLATTI
Bilim, iletişim ve ulusal sağlıkta bakıma dair her şeyin akademisyenler, ünlü profesörler ve bakanlık yöneticilerince tartışıldığı kongrede Doğu-Güneydoğu'da görev yapan sağlıkçılarla batıda görev yapanların anıları duygulandırdı. Doğu'da Mehmetçiğin yaralarını saran Ayşe hemşire ve doktorlar ile Ankara'da şifa dağıtan sağlıkçılar deneyimlerini paylaştı. Çatışma bölgelerinde yaptıkları müdahalelerde yaşadıklarını anlatırken duygulanan sağlıkçılar, devletin sağlıktaki dev birikimine vurgu yaptı. Bölgedeki şartlarla birlikte verdikleri sağlık hizmetini anlatan doktor ve hemşireler, tek bayrak altında vatan söylemini yinelerken, birlikte daha güçlü oldukların ifade etti. İki gün süren kongre katılımcılara sertifika ve ödüllerin verilmesiyle son buldu.
BİZE ULAŞIN