Ben kurtuldum siz de kurtulabilirsiniz

Ben kurtuldum siz de kurtulabilirsiniz

Arkadaş ortamında merak ile başlayan uyuşturucu bağımlılığını kendi iradesiyle bırakan 32 yaşındaki F.D., ibretlik hikayesini SABAH Ankara’ya anlattı. Son günlerde gençlerin hızla bu bataklığa battığını başka canların yanmaması için gençlere ve ailelere seslenen F.D. bağımlılıktan kurtulanlara iş imkânı istediklerini söyledi

Son zamanlarda başta Ankara ve İstanbul olmak üzere ülkede hızla yaygınlaşan madde kullanımı ve satışı korku saçıyor. Madde kullanım yaşının düşmesi sentetik uyuşturucu ve bonzainin fiyatının ucuz olması nedeniyle kolay ulaşılabilirliği aileleri ürkütüyor. 7 yıl boyunca eroin batağında can çekişen ve 3 yıl önce başta ailesi ve kendi iradesiyle bağımlılıktan kurtulan F.D., İskitler'de oturan 100 kişiden 98'inin madde bağımlısı olduğunu söyledi. Madde kullanıcılarının işleri olmayınca birer potansiyel suçlu adayı olduğunu iddia eden F.D., bağımlılıktan kurtulmuş kişilerin uğraşacak veya çalışacak işleri olmayınca tekrar uyuşturucuya başladığını söyleyerek devletin ve işverenlerin cezaevinden çıkmış ya da madde bağımlılığından kurtulmuş kişilere iş imkanı sağlamasını istedi.

OPERASYONLAR ARTTI
Ülke genelinde mantar gibi yayılan ve gençleri büyük batağa iten madde kullanımı ve satışının artışı herkesi korkutuyor. Küçük yaştaki çocukların da madde kullanımına yönelmesi emniyeti harekete geçirdi. Zehir tacirlerine yönelik operasyonlar artırıldı. Başta büyükşehirler olmak üzere geniş çaplı yapılan operasyonlarla ülkeye uyuşturucu madde girişi büyük oranda engellendi. Dışarıdan temin edilemeyen uyuşturucuya yeni çözüm bulan tacirler ev yapımı sentetik uyuşturucuları piyasaya sürdü. Bonzai ve benzeri uyuşturucuların ölüme sebebiyet verdiğini dile getiren F.D., " Uyuşturucu madde temin etmek çok kolay. Bizim mahallede parkta on dakika oturun içiciler gelir size verir, satılan yeri de söylerler. Gençler kandırılıp bu bataklığa sürülüyor ve ölüyorlar" dedi.

"ÇOK SUÇ İŞLEDİM"
En iyi arkadaşın aile olduğunu, anne babaların çocuklarının iyilikleri için birtakım kısıtlamalar yaptığını ve çocukların da bu kısıtlamayı ceza olarak algılamaması gerektiğini belirten F.D., "Arkadaşlarım madde kullanıyordu, merak edip ben de kullandım, kokusu hoşuma gitti. Kullanınca yaptığı etki hoşuma gitti. İki üç kere daha kullandım. Dördüncü kullanımdan sonra vücudumda yoksunluk belirtileri başladı. 4 kez eroin kullandıktan sonra bağımlı oldum. Evliyim, çocuğum var, işsizim fakat madde kullanıyordum. Sağdan soldan borç alıyordum, yetmeyince madde kullanıp hırsızlık da yaptım, gasp da yaptım. Bu madde öyle pis bir şey ki bağımlı olduktan sonra o maddeye ulaşıncaya kadar her türlü yolu deniyorsunuz. Anne babasına zarar veren kişilerin olduğunu biliyorum. 7 yıl kullandım ömrümden 70 yıl gitti. Aileme ve kendime çok zarar verdim. Hapse düştüm, pişman oldum, ailem ve devletimizin desteğiyle bağımlılıktan kurtuldum" diye konuştu.

'İŞSİZ ADAM BAĞIMLI OLUR SUÇ DA İŞLER'
İstihdamın madde kullanımını azaltacağını ifade eden F.D., "Devletimiz ve işverenler madde bağımlılığından kurtulan kişilere iş imkanı vermeli. Madde kullanmayı bırakan gençler işleri olmayınca bir süre sonra yeniden kullanmaya başlıyor. Madde kullanmak için de suç işliyor. Madde kullanıcıları işleri olmayınca birer potansiyel suçlu adayı oluyor. Ben bizzat yaşadım. Potansiyel suçluların yetişmemesi için iş imkânı verilmeli. Cezaevinden çıkmış kişilere güvenip işe almayan işverenler de empati kursunlar, pişman olmuş kendini düzeltmiş bağımlılıktan kurtulanlara fırsat versinler" diye konuştu.

PARKTA YÜKSEK DOZDA UYUŞTURUCU KULLANAN KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ
Ankara'da bir kişi, aldığı yüksek dozda uyuşturucu nedeniyle hayatını kaybetti. Gece saatlerinde Altındağ'daki Yıldırım Beyazıt Parkı'na gelen M.Ö. (35) burada uyuşturucu kullandı. Bir süre sonra aldığı uyuşturucunun etkisiyle bayılan M.Ö.'nün hareketsiz yattığını gören vatandaşlar, sağlık ve polis ekiplerine haber verdi. Sağlık ekipleri yaptıkları ilk incelemede, M.Ö.'nün yüksek dozda uyuşturucu alarak hayatını kaybettiğini belirledi.

'MADDE KULLANMAK ÇÖZÜM DEĞİL EN İYİ ARKADAŞ AİLE'
Bağımlılıktan kurtulmanın zor olduğunu ve hiç başlanmaması gerektiğini anlatan F.D., "Denetimli serbestlikte verilen dersler bilinçlenmeme yardımcı oldu. Eroinden kurtulmak kolay değil, önce kendi iradenle kafanda bitirmen gerekiyor. Ben bırakmak için çabaladım, en büyük destekçim ailem oldu. Madde kullanmak için virane evlere giderken annem, eşim ya da ablam da peşimden geliyordu. Bana arkadaş gibi yaklaştılar, kötü söz söylemediler. Uçan kuşa borcum oldu, mahallede kimsenin yüzüne bakamıyordum, evime çocuğuma ekmek getiremiyordum. Ben de tövbe ettim ve 3 yıldır içmiyorum. Her bağımlı benim kadar şanslı değil. Küçük çocuklar ucuz maddelerden alıyorlar, dozu fazla kullanıyorlar ve hayatlarını kaybediyor. Son zamanlarda üzüntüyle görüyorum 10 yaşındaki çocuklar bile bonzai kullanıp kendilerinden geçiyor. İşi gücü olan ekmeğinin peşinde olan adam bu pisliğe bulaşmaz. Gençler de benim gibi arkadaş ortamında ya özentiyle ya da kendini kanıtlama isteğiyle başlıyor. Toplum tarafından dışlanan kişiler madde kullanmaya yöneliyor. Eroin içince kendini daha güçlü aslan gibi görüyor, ben de öyle görüyordum. Bonzai içenler kendilerinden geçiyor, uyuşuyor, kilitlenip kalıyorlar. Şu an onları görünce çok üzülüyorum. Keşke bırakmaları için elimden bir şeyler gelse. Madde kullanmak hiçbir zaman çözüm ya da kaçış değil. Madde bağımlılığı bir batak ve gençleri bu bataktan kurtarmak gerekiyor. Anne babalar çocuklarını korusun, onları çok sıkmasın boş da bırakmasın. Bir çocuk gece 12'den sonra dışarıda gezmemeli. O saatten sonra dışarıda kimlerin olduğunu biliyoruz. Gençler ve çocuklar sevinçlerini de hüzünlerini de ailelerine anlatsınlar, çareyi dışarıda aramasınlar" şeklinde konuştu.
BİZE ULAŞIN