En büyük hayali ‘engelsiz’ bir ev

En büyük hayali ‘engelsiz’ bir ev

Kentsel dönüşümle yıkılacak evinde tüm ihtiyaçlarını emekleyerek karşılayan Şefika Eşiyoker, “engelsiz” bir yaşam alanına kavuşmak istiyor

  • Ankara Başkent
  • Çarşamba 06.07.2017
Ankara'da geçirdiği çocuk felci nedeniyle yürüyemeyen ve evindeki tüm ihtiyaçlarını emekleyerek karşılamak zorunda kalan 42 yaşındaki Şefika Eşiyoker, engellilere uygun yaşam alanı olan bir evde oturmanın hayalini kuruyor.
Altındağ Başpınar Mahallesi'ndeki evinde yaşamını sürdüren Eşiyoker, 10 aylıkken ateşlenmesi üzerine ehil olmayan birinin yaptığı iğne nedeniyle çocuk felci geçirdiğini anlattı. O günden bu yana yürüyemediğini belirten Eşiyoker, kullanabileceği uygun bir aracı olmaması sebebiyle evdeki ihtiyaçlarını emekleyerek karşılamaya çalıştığını dile getirdi. Eşi Arif Eşiyoker'le 6 yıl önce evlendiğini, annesi ve görme engelli kayınvalidesiyle yaşadığını ifade eden Eşiyoker, evinin kentsel dönüşüm kapsamında yıkılacağını kaydetti. En büyük isteğinin evde kullanabileceği tekerlekli sandalye ile engellerini en aza indireceği bir yaşam alanı olduğunu anlatan Eşiyoker, "Ankara Büyükşehir Belediyesinden ev talebinde bulunmuştum. Lojman istemiyorum, hayatımda kalıcı bir şey istiyorum" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN