15 Temmuz’un kahraman iki Yusuf'u

15 Temmuz’un kahraman iki Yusuf'u

FETÖ’nün darbe girişimini engellemek için canları pahasına Genelkurmay Başkanlığının önüne koşan iki Yusuf da şahadet şerbeti içti. Acısı hala tazeliğini koruyan aileler ise darbeci hainler için “idam” istedi

  • Ankara Başkent
  • Pazartesi 11.07.2017
FETÖ'nün alçak darbe girişiminde, canları pahasına sokağa çıkan vatandaşlar arasında, ad ve soyadları gibi kaderleri de aynı iki Yusuf vardı. Darbeci askerlerin Türkiye'yi ele geçirmeye çalıştığı esnada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısı üzerine, biri 46 diğeri 65 yaşındaki Yusuf Çelik isimli vatandaşlar, birbirlerinden habersiz, o gece Genelkurmay Başkanlığının önüne koştu. Her ikisi de darbecilere karşı kahramanca mücadele verdi ve gözlerini kırpmadan şahadete yürüdü.

TANKLARIN ÖNÜNE YATTI
Telefon malzemeleri satan 46 yaşındaki Yusuf Çelik, darbecileri durdurabilmek için tankların önüne yatarken, Almanya'dan işçi emeklisi olan ve sadece 10 günlüğüne Ankara'da bulunan diğer Yusuf Çelik ise tankların üzerine çıktı. Her ikisi de korkusuzca tanklara karşı mücadele verdiği esnada, darbecilerin açtığı ateşle şahadete yürüdü.


Eşinin tankların önüne yattığı anı gösteren fotoğrafı elinden düşürmeyen Hülya Çelik, "Boğazımda düğüm, burnumun direğinde sızı... Özeti bu, geçen bir senenin" dedi.

ÖNCE AK PARTİ'YE KOŞTU
Biri geride gözü yaşlı eşini ve 3 kızını, diğeri ise Almanya'da yaşayan üç evladı ile kardeşlerini bıraktı. El sanatları öğretmenliği yapan ve en küçüğü 6, en büyüğü 21 yaşında olan 3 kızıyla hayata tutunmaya çalışan 46 yaşındaki Çelik'in eşi Hülya Çelik (41), eşinin darbe girişimi haberini duyar duymaz üzerini değiştirip sokağa çıktığını ve Sincan'daki AK Parti teşkilatına gittiğini söyledi. Çelik, eşini eve dönmesi için aradığında kendisine, "Şimdi çıkmayacaksam ne zaman çıkacağım?" dediğini belirterek, en son gece yarısı konuştuklarını ve sonrasında bir daha görüşemediğini anlattı.


Yusuf Çelik'in eşi Hülya Çelik "Anadolu Ajansı muhabirinin çektiği bu fotoğraf olmasa eşimin nasıl şehit düştüğünü anlayamayacaktık" dedi.

'HAK ETTİKLERİ CEZAYI BULSUNLAR İSTİYORUM'
Eşinin Genelkurmay Başkanlığı önünde saat 01.20'de şehit olduğunu öğrendiklerini aktaran Hülya Çelik, eşini 2 gün aradıklarını ve en son Adli Tıp'ta bulduklarını ifade etti. Çelik, şehit oluşunun hikâyesini Anadolu Ajansı foto muhabiri Ahmet İzgi'nin çektiği fotoğraflardan öğrendiği eşinin, arkasındaki kalabalığı durdurup tankların önüne yattığını ve açılan ateş sonucu hayatını kaybettiğini kaydetti. Şehit eşi, "Hak ettiklerini bulsunlar istiyorum. Bu dünyada onlara ne ceza verilirse verilsin, nefesleri bittiği an buradaki de bitecek ama Allah'ın adaleti çok daha büyük. Ben bazı haklarımı oraya sakladım" şeklinde konuştu.


Şehidin kayınbiraderi Ahmet Aygan ise Yusuf Çelik'in vatan sevgisinin çok üst seviyede olduğunu söyledi.

'O GÜN ORUCUNU AÇIP SOKAKLARA ÇIKMIŞ'
Üzerine çıktığı tankları durdurmaya çalışırken şehit olan 65 yaşındaki Yusuf Çelik'in Aksaray'a bağlı Sarıyahşi köyünde yaşayan kız kardeşi Hatice Aygan (57) ise "Darbe olduğu sırada Şevval ayının orucunu tutuyordu. Orucunu açmış, evde oturuyormuş. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısı üzerine kendisini sokağa atmış" dedi. Almanya'dan işçi emeklisi olarak Türkiye'ye kesin dönüş yapan kardeşinin vatanını çok sevdiğini vurgulayan Aygan, "Onun şahadetinin ardından 6 ay sonra da eşi, yengem Ayşe Çelik beyin kanaması geçirip bitkisel hayata girdi. 15-20 gün önce de onu kaybettik. Birbirlerini sevip evlenmişlerdi. Dayanamadı. Orada buluşsunlar inşallah. 3 oğlu, iki de kızı var. Hepsi Almanya'da" dedi. Aygan, şehit Çelik'in görme engelli kardeşinin şu anki iş yerinde zor şartlarda çalıştığını belirterek, "Cumhurbaşkanımıza yalvarıyorum, bu kardeşimiz de işe alınırsa bizim acımız bir nebze hafifleşir" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN