Yol boyu parklar Anpark’a emanet

Yol boyu parklar Anpark’a emanet

Yol boyu otoparklarını, Büyükşehir şirketi Beltaş “Anpark” adı verilen sistemle işletecek. Uygulama 17 Temmuz’da Rüzgarlı’da başlayacak

  • Ankara Başkent
  • Perşembe 14.07.2017
Büyükşehir Belediyesi, yol boyu otoparklarda yeniden paralı uygulamayı başlatıyor. Kameralı el terminalleriyle kontrol edilen ve ilk pilot uygulaması Beypazarı'nda gerçekleştirilen "Anpark" otopark sistemi, merkezde 17 Temmuz Pazartesi günü ilk olarak Rüzgârlı Caddesi'nden başlatılıp kent geneline yaygınlaştırılacak.

STANDART GETİRECEK
Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nde geçen ay alınan karar doğrultusunda, "Anpark" adı verilen ve Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Beltaş'ın koordinasyonunda yürütülecek sistemle, başkentte otopark alanları tek elden yönetilip suiistimale izin vermeyecek şekilde kayıt altına alınacak. Teknik hazırlıkları uzun süredir devam eden yeni sistemin pilot uygulamasına, Beypazarı İrfan Gümüşel Caddesi'nden başlandı. Ankara kent merkezindeki ilk uygulama ise Rüzgarlı Caddesi'nde 17 Temmuz'da başlayacak. Bu amaçla, Rüzgarlı Caddesi'ne, gelişmiş güvenlik kameraları ve otopark fiyat tarifeleri yerleştirildi. Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanı Abdurrahman Karabudak, Ankara'da otopark konusunda yaşanan sıkıntıların önüne geçmek için Zabıta Daire Başkanlığı, İşletme ve İştirakler Daire Başkanlığı ile Beltaş'ın çalışma başlattığını belirterek şunları söyledi: "Düzensizlik, her zaman problem doğurur. Her ne kadar biz sokaklarda otopark parası aldırmasak da bu bir düzensizlik haline gelip hem sokaklarda parklanmadaki problemler hem de trafik problemleri ön plana çıktı. Anpark otopark sisteminin çağdaş, kurumsal bir sistem olması için bütün imkanlar seferber edildi. Yeni uygulamada, Büyükşehir Beltaş görevlileri, merkez tarafından takip edilecek kameralı el terminalleriyle, park eden araçları kayıt altına alacak. Sistem, görevlilerin suiistimaline de izin vermeyecek şekilde geliştirildi. Sistem, Büyükşehir Belediye Meclisi ve UKOME kararları doğrultusunda, Ankara'daki tüm yol boyu, açık ve kapalı otoparklara kalite ve standart getirecek. Özel işletmeler de bu fiyat tarifelerine ve kurallara uymak zorunda."

YAKA KARTI ZORUNLU
Belediye Meclisi'nde geçen ay alınan karar doğrultusunda, otoparklarda süre kargaşasına son vermek için otopark görevlilerince el terminali kullanılması, araç otoparktan ayrıldıktan sonra, gün içinde farklı bir saatte gelmesi durumunda yeniden ücretlendirilmesi, otopark çalışanlarının, özellikle trafik polislerinin kullandığı ikaz yeleklerine benzer tek tip kıyafet giymesi ve vatandaş tarafından rahatlıkla görülebilecek şekilde kimlik bilgilerinin yer aldığı yaka kartı takması zorunluluğu getirilmişti. Büyükşehir Meclisi, haziran ayında, yol boyu, açık ve çok katlı ve kapalı otoparklarda tüm araçlar için uygulanacak fiyat tarifesini belirlemişti.
BİZE ULAŞIN