Kaçak moloza amansız takip

Kaçak moloza amansız takip

Büyükşehir’in döküm alanına 20 TL vermek istemeyen fırsatçılar adeta çevresel katliama neden oluyor. Kaçak döküm yapan şahıslara 7 bin, şirketlere ise 12 bin TL ceza kestiklerini belirten yetkililer, “Ne cebinize ne çevrenize zarar olmasın” uyarısında bulundu

Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı zabıta birimleri başkentin dört bir yanında devriye gezerek kente çevresel zararlar veren kaçak moloz ve hafriyat dökenleri 24 saat boyunca yakından takip ediyor.
Kentteki kamyonlara GPS takarak boş arazilere kaçak yollarla hafriyat ve moloz dökümünün önüne geçen ekipler, şimdi otomobil ve panelvan tarzı araçları sıkı takibe aldı.

KAÇAK DÜŞÜK SEVİYEDE
Kamyonlarla yapılan kaçak dökümleri sıfıra kadar indirdiklerini belirten yetkililer, bazı fırsatçıların artık bu işlemi otomobil ve benzeri araçlarla yaptığını ifade etti. Büyükşehir Belediyesi tarafından gösterilen alanlara 20 TL vererek moloz dökmek istemeyen şahıslara 7 bin, şirketlere ise 12 bin TL'ye kadar para cezası uygulanıyor.
Kaçak moloz ve hafriyat dökümü ile ilgili SABAH Ankara'ya konuşan Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanı Abdurrahman Karabudak, "Kaçak hafriyat ve moloz dökümünde kamyonlara GPS takarak rahat bir nefes aldık. GPS takıldıktan sonra kamyonların otokontrolleri sağlandı ve kaçak hafriyat dökümü en düşük seviyelere kadar getirildi" dedi. Önceleri kamyonlarla yapılan kaçak dökümlerin artık küçük araçlarla yapılmaya başlandığını belirten Karabudak, "Kaçak moloz dökenler bizlerden kurtulabilmek için önceden kamyon ile yaptıkları işlemleri şimdi daha küçük araçlarla yapıyor.
Otomobil ve minibüs tarzı araçlarla kendilerini kamufle ederek kaçak döküm yapıyorlar. Bu araçlarla dışarıdan bakıldığında ne taşıdığı belli olmuyor" diye konuştu.
Karabudak şunları da aktardı:
"Ama bölge ekiplerimizle kaçak dökümün yapıldığı alanlarda konuşlandırarak bu sorunun önüne geçmeye çalışıyoruz. Vatandaşların çok düşük miktara döküm yapabileceği yerler varken daha sonra yüksek cezalara maruz kalabiliyor. Bunun da ötesinde çevreye verilen zarar daha fazla."

24 SAAT TAKİPTEYİZ
Vatandaşlara bir telefon kadar uzak olduklarını söyleyen Başkan Abdurrahman Karabudak, "Biz vatandaşlarımızdan şunu istiyoruz; Büyükşehir'in ve ilçe belediyelerin moloz ile ilgili hizmetleri var. Bunlardan yararlanılmalıdır. Çevreye verilen zarar hepimize verilen zarar... Bizim göremediklerimiz noktasında da vatandaşlarımıza bir telefon kadar uzağız. Alo 153 aranarak bize bilgi verildiği takdirde bölgeye giderek işlem yapıyoruz. Ekiplerimiz 24 saat görevde" ifadelerini kullandı.
BİZE ULAŞIN