Esenboğa metrosu Akyurt’tan geçebilir

Esenboğa’ya yapılacak metronun güzergahının Akyurt Fuar Alanı’na uzatılması gündemde... Akyurt Fuarcılık AŞ ortakları, bu taleplerini Bakan Arslan’a iletti

Esenboğa metrosu Akyurt’tan geçebilir
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından Esenboğa Havalimanı'na yapılacak metronun Akyurt Fuar Alanı'ndan geçirilmesi için Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ATO Başkanı Gürsel Tekin, ASO Başkanı Nurettin Özdebir, ATB Başkanı Faik Yavuz ve Akyurt Belediye Başkanı Gültekin Ayantaş, Bakan Ahmet Arslan'ı ziyaret etti. Ziyaretle ilgili açıklama yapan Büyükşehir Belediyesi Başkanı Gökçek, "Ziyaretimizde Sayın Bakan'a, yapılacak Esenboğa Metrosu'nun, Esenboğa Havalimanı'nın hemen yakınında kurulacak fuar alanına bağlanması talebimizi ilettik. Sayın Bakan, talebimizin detaylı değerlendirilmesi için bakanlığının ilgili birimlerine talimat vererek, bu konu üzerinde çalışma yapılmasını istedi. Düzenlenecek havacılık fuarlarında sergilenecek uçakların alana gelebilmesi için de Esenboğa Havalimanı uçak pistinin, fuar alanına 500 metre uzatılmasını talep ettik. Sayın Bakan, bu konuya da yine ilgili birimlerine ileterek değerlendirilmesini istedi" diye konuştu.

PÜRÜZLER GİDERİLMİŞTİ
Bakan Arslan'la önümüzdeki günlerde tekrar bir araya gelecekleri bilgisini aktaran Gökçek, görüşülen konularla ilgili durum değerlendirmesi yapacaklarını belirtti. Akyurt'ta kurulacak uluslararası fuar merkezi için 2012 yılı başında, Büyükşehir Belediyesi, TOBB, ATO, ASO, ATB, Akyurt Belediyesi ve ANKESOB ortaklığında kurulan Ankara Uluslararası Fuarcılık ve Kongre AŞ'nin hissedarları arasında yaşanan anlaşmazlıklar, Büyükşehir'de yapılan toplantıda giderilmişti. Gökçek, mazeret bildiren ANKESOB Başkanı Mehmet Yiğiner dışında tüm tarafların katıldığı toplantının ardından, projede tadilat yapılmasına, yapım fiyatının düşürülmesine, 14 Ağustos'a kadar yeni projenin hazırlanmasına ve 8 Eylül'de yapım ihalesine çıkılmasına karar verdiklerini söylemişti.
BİZE ULAŞIN