Vali Ercan Topaca rektörleri ağırladı

Vali Ercan Topaca rektörleri ağırladı

Ankara Valisi Ercan Topaca, “İslam Dünyası Yükseköğretim Alanının Oluşturulması Toplantısı” için Ankara’da bulunan rektörleri yemekte ağırladı

  • Ankara Başkent
  • Perşembe 28.07.2017
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın himayesine İslam dünyasının yükseköğrenim alanını oluşturmak amacıyla Yüksek Öğrenim Başkanlığı tarafından 30'dan fazla ülkeden 120 rektörün katılımıyla organize edilen 'İslam Ülkeleri Rektörleri Forumu' nedeniyle Ankara'da bulunan rektörler, Ankara Valisi Ercan Topaca'nın verdiği akşam yemeğinde bir araya geldi. Programa YÖK Başkanı Yekta Saraç, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Ersan Aslan da katıldı. Davetliler, Ankara Kulübü'nün seğmenler ekibi tarafından karşılandı. Kocatepe Camii İmam Hatibi Furkan Traşçı'nın Kur'an-ı Kerim tilavetinin ardından Ankara'yı tanıtan bir sinevizyon gösterisi izlendi. Daha sonra Ankara'nın simgelerinden seğmenler kısa bir gösteri yaptı. Vali Topaca, yemekte yaptığı konuşmada fertlerin ve toplumların maddi ve manevi her alanda yükselmelerini ve ilerlemelerini sağlayan unsurların başında ilmin geldiğini, bu sebeple dinimizin ilme, okumaya, öğrenmeye ve insan yetiştirmeye büyük değer verdiğini, ilim tahsilinin her Müslüman'a farz kılındığını belirterek, insanlığa doğru yolu ve gerçek saadeti göstermek üzere indirilmiş olan yüce kitap Kur-an'ı Kerim'in ilk emrinin de "oku" olduğunu vurguladı.

TARİHİMİZ REHBERDİR
Tüm alanlarda işbirliği yapılması gerektiğini belirten Topaca ayrıca, "Tarihimiz bizim için sadece övünç kaynağı değil, aynı zamanda bize güç veren ve ilham alınması gereken çok önemli bir rehberdir. İslam dünyasının sorunlarının çözümü yine bilimsel gelişme ve kaliteli eğitimle olacaktır. İslam dünyasının fertleri olarak bizler, din birlikteliği yanında kader birlikteliği de yapıyoruz. Hiçbir ülkenin silahlı kuvvetleri eğitimden daha büyük ve daha güçlü değildir. Bu nedenle ticari ve ekonomik konular kadar hatta onlardan daha çok eğitim alanında işbirliği yapmamız gerektiğini düşünüyorum. Başta yükseköğrenim olmak üzere eğitimin tüm aşamalarında tecrübe paylaşımına giderek, imkanlarımızı seferber ederek, ortak çalışma platformlarını artırarak birbirimize destek olmalıyız. İnsanlarımızın, gençlerimizin, öğrencilerimizin, sivil toplum örgütlerimizin, akademisyenlerimizin ve sanatçılarımızın çok daha fazla temas halinde olmalarında büyük fayda bulunmaktadır" şeklinde konuştu.
BİZE ULAŞIN