İşte başkentin yanı başındaki vahşi hayat

İşte başkentin yanı başındaki vahşi hayat

Kızılcahamam’da bir grup doğa tutkunu, ormanın derinliklerine kurduğu foto kapanlarıyla yaban hayatını görüntülemeyi başardı

  • Ankara Başkent
  • Perşembe 25.08.2017
Ankara'ya 78 kilometre uzaklıkta bulunan ormanlık alanlar kimi için hafta sonu piknik alanı, kimi için de yürüyüş merkezi oluyor. Dede Doğa Team isimli bir grup doğa sever ise bu alanı bambaşka bir amaç için değerlendiriyor. Hayvan popülasyonunun çok fazla olduğu bu bölgede; ayı, tilki, vaşak, yaban domuzu, tavşan, porsuk, sansar gibi yaban hayvanlarının yanısıra baykuş, şahin, kartal, akbaba gibi kuş türleri görülüyor. Doğa fotoğrafçısı Doğanay Vural, Yunus Ayhan, Hasan Ulusoy, ressam Mehmet Sancı, Zoolog Esra Per, Niyazi Öztürk ve Ünsal Yılmazer'den oluşan ekip, bu fırsatı değerlendirerek ormana foto kapanları kuruyor. Hayvanların izlendiklerinden habersiz davranışları ise ortaya renkli görüntüler çıkarıyor. Ekip ormana kurdukları ve güme (avcı kulübesi) adı verilen evde kalarak sık sık buradan da gözlem yapıyor. Grup üyeleri, içinde seyyar yatak ve tuvaleti bile bulunan evin camlarını hayvanların dışarıdan göremeyeceği şekilde kamuflaj ile kapladı.

HAYVANLARIN İÇİNDE OLMAK YAŞAMIMIZA TAT KATIYOR
Şu an emekli olan ve doğa fotoğrafçılığı yapan Yunus Ayhan "Yaklaşık bir yıldır, haftada üç gün bir aradayız. Doğada yemek yapmak çay demlemek çok ayrı bir keyif. Zaman zaman ötücü kuşlara yem bırakıyoruz, onları izlemek de çok keyifli. Hayvanların içinde, onların doğasında, habitatında olmak bize çok güzel geliyor, yaşamımıza bir tat katıyor" dedi. İlk kez bir ayı ile karşı karşıya gelişinden bahseden Ayhan, "Şimdi o kadar alıştım ki, onları gördüğümde sanki arkadaşlarım geliyor gibi hissediyorum" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN