Hazal ATEŞ: Başkent’te büyük dönüşüm!

Kentsel dönüşümde 150 milyarlık yeni proje dönemi başlıyor... Her il için özel imar yönetmeliği hazırlanıyor.
Sonbaharda Meclis'in gündemine gelecek yasa tasarısı her şehre bir "imar anayasası" yazılacak. 2018 kentsel dönüşümde dönüm noktası olacak. Belediyeler ve özel sektöre dönüşüm desteği sağlanacak.
Yılda 20 milyar liralık kredi verilebilecek.
Hazine arazileri de birinci derece dönüşümde kullanılabilecek. Bunun için yurt dışından fon akışı sağlanacak. Arıtma tesisi olmayan kent, içme suyu şebekesi olmayan belde kalmayacak.
Altyapısını tamamlamayan belediyeye kredi verilmeyecek.
İlbank dönüşümün finans üssü görevini üstlenecek. Yerel yönetimlerin nakit ihtiyacını karşılayacak.
***
Gelelim Başkent Ankara'daki dönüşüm çalışmalarına. Kentin dokusunu bozan çarpık yapılaşmaların ortadan kalkması hedefleniyor. Böylece riskli binalar, kaçak yapıların da önüne geçilecek. Keçiören'den Sincan'a kadar birçok ilçede dönüşüm projeleri sürüyor.
Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm Projesi, Tepecik, Dutluk, Derbent'in aralarında yer aldığı 14 mahalleyi kapsıyor. Yaklaşık 9 bin hak sahibi ile anlaşmaya varıldı, 5 bine yakın gecekondu yıkıldı ve 4 bin konut teslim edildi.
İnşaat çalışmaları hala sürüyor.
Kuzey Ankara, Dikmen Vadisi dönüşüm çalışmaları da hızlanmış durumda.
Gümüşdere, Çaldağ ve Şirindere kentsel dönüşüm projeleri de başladı.
Ekonomik ömrünü dolduran binalar, kaçak yapılar yenilenerek modern alanlara dönüştürülüyor. Çaldağ, Gümüşdere ve Şirindere dönüşüm ve gelişim projeleri de sürüyor.
Bu projeleri heyecanla takip ediyorum.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Ankara da dâhil her il için "dönüşüm" karnesi çıkarmalı.
Başarılı olanlar ödüllendirilmeli.
***
Mimarlık, kültür ve yaşam dokusunun önemli bir parçası... Şehirler de gelecekteki sürdürülebilir kalkınmanın temel lokomotifi.
Kültürel çekim merkezlerine dönüştürmek de kolay iş değil doğrusu. Mimari projelerde "değişim, yenilenme, modern kent" hedeflerine odaklanmak gerekiyor.
Kültür merkezi, kütüphane, müze, konser salonu gibi kültürel işlevli yapıların inşası büyük önem taşıyor. Sadece gecekonduları dönüştürmek yeterli değil. Başkentin de kültürel bir simgesi neden olmasın?
İşte tüm bunlar için cesur, yenilikçi, radikal ve modern tasarımlar ortaya konmalı.
Dünyaca ünlü marka mimarların projeleriyle Başkent baştan inşa edilmeli. Medeniyet insanların yaşam standartlarının yükselmesiyle oluşur.
Unutmayalım ki sağlıklı, modern il, ilçelerde yaşamak da bir insan hakkıdır. Bu dönüşümün sonunda Türkiye'nin kalbi Ankara'nın bir dünya kenti olması dileğiyle...
BİZE ULAŞIN