ODTÜ tasarladığı ürünü satabilecek

Bu yıl yasalaşan “Üretim Reform Paketi” ve “Sınai Mülkiyet Kanunu”, ODTÜ’ye de tasarımlarını satma hakkı verdi. ODTÜ 8 lisans ve 3 devirden 2 milyon Avro kazandı

ODTÜ tasarladığı ürünü satabilecek
ODTÜ Teknokent ve Teknoloji Transfer Ofisi (TTO) bu yıl yasalaşan Üretim Reform Paketi ve Sınai Mülkiyet Kanunu ile atağa geçecek. Üniversite, geliştirdiği patentler üzerinde yüzde 100 hak sahibi olarak kuracağı TTO AŞ'ler aracılığıyla satış yapabilecek. ODTÜ bugüne kadar TTO olarak 8 lisans ve 3 devir anlaşması yaptı ve bu anlaşmalar yoluyla 2 milyon avronun üzerinde gelir elde etti. Ancak bu gelirler dolaylı yoldan üniversiteye aktarılıyordu. ODTÜ Rektör Danışmanı Doç. Dr. Ahmet Yozgatlıgil, üniversitenin TTO'su aracılığıyla şimdiye kadar 153 uluslararası patent, 72 ulusal patent başvurusu yaptıklarını ifade etti.

ŞİRKET ÇALIŞMASI SÜRÜYOR
Yozgatlıgil, "Şu anda portföyümüzde ODTÜ'lü bilim insanları tarafından geliştirilmiş 100'e yakın buluş var. ODTÜ TTO, bu buluşların her birinin patentlenmesi ve ticarileşme potansiyeli üzerinde yoğun bir şekilde çalışma yürütüyor" dedi. Yeni düzenleme ile buluşların lisanslanması ve ticarileşmesinde üniversitelerin de hak sahibi olabileceğine işaret eden Yozgatlıgil, öğretim üyeleri ile iş birliği içerisinde TTO'ların bilimsel ürünün ticarileştirilmesi sürecini başlatacağını aktardı. Yozgatlıgil, ODTÜ olarak üniversitede geliştirilen bilimsel ürünlerin dünyaya pazarlama konusunda bazı girişimler yürüttüklerini ve bu konuda, San Fransisco'da bir hızlandırma merkezi ve mikro fon kurduklarını hatırlattı. ODTÜ TTO Anonim Şirketi kurulması için hazırlık yürüttüklerini bildiren Yozgatlıgil, ODTÜ olarak, Türkiye'de bir ilke imza atmaya hazırlandıklarını dile getirdi.
BİZE ULAŞIN