Velilerin sabıkalı şoför endişesi

Okulların açılmasına az bir süre kala, başkentte de servis tartışması sürüyor. Çocuklarını “kavgacı” ve “sabıkalı” şoförlere emanet etmek istemediğini söyleyen veliler, denetimlerin artırılmasını talep ediyor

Velilerin sabıkalı şoför endişesi
Türkiye 17 Ağustos'ta okul servisinde unutularak hayatını kaybeden 3 yaşındaki Alperen Sakin'in acı haberiyle yıkıldı. Temmuz ayında da 5 yaşındaki Sami Çiçek serviste can vermişti. Son olarak İstanbul'da okul bahçesinde çatışan sabıkalı servis şoförleri, velilerin tepkisine yol açtı. Kalaba İlköğretim Okulu'nda konuştuğumuz anne-babalar tedirgin olduklarını söyledi. Çocuklarının canının servis şoförlerine ve servis annelerine emanet olduğunu ifade eden veliler, denetimlerin artırılmasını talep etti. Minikleri taşıyan şoförlerin sabıka kaydının yılda en az iki üç kez kontrol edilmesini ve ruh sağlıklarının normal olup olmadığının öğrenilmesi için rapor alınmasını isteyen velilerden Meltem Koca, "Şoförlerin güvenilir olması gerekiyor. Çocuklarımızı onlara emanet ediyoruz, tacizden, kazadan uzak olunmalı. Şoförler evlatlarımızın gözü önünde kavga etmemeli. Çocuklarımızın psikolojisi bozulabilir, onlardan görüp kavgaya meyilli olabilirler. Çocuklarımızı kendi çocukları gibi görüp dikkat etmeleri, gerekirse kapısının önüne kadar götürmeleri gerekir" dedi. Okul servisleriyle ilgili sıkıntıların kaynağının ekonomiye dayandığını söyleyen iki çocuk babası Ahmet Demir de, "Bazı veliler servis fiyatını çok gördüğü için korsan servislere başvuruyor. Çocuğunun can güvenliğini hiçe sayarak taşınmasına göz yumuyor. Servis şoförleri daha fazla öğrenci taşımak, daha fazla sefer yapmak için kendi aralarında zaman zaman kavgalar ediyor. Evlatlarımızı kavgacı, sabıkalı şoförlere emanet etmek istemiyoruz. Servisçiler, servisin ihalesini alan kurum baştan aşağı denetlenmeli. Velilerin kendi denetimi yetersiz oluyor. Her okulda okul idaresine denetleme yetkisi veriliyor. İdareciler servisçileri devamlı olarak denetleyemiyor, aylık denetim raporu isteniliyor ama o raporların çoğu idareciler tarafından dolduruluyor" dedi.

Tedirgin olduğum için servis kullanmıyorum
yıldır kızını okula servisle gönderen veli Gamze Aydın artık servis kullanmama kararı aldıklarını söyledi. İki kızı olan ve servislerde hiçbir sıkıntı yaşamadığını ama yaşanan olaylardan tedirgin olduğunu belirten Aydın, "Başta Ankara ve bizim okulumuzda servislerle ilgili sorun yaşamadık fakat son yaşananlar hepimizi tedirgin etti. Çocuklarımı okula kendim getireceğim. Servis şoförlerinin çocuk sevgisi olması gerekiyor. Efendi, bilinçli, saygılı insanlar olması gerekiyor. Sabıkalı hiçbir şoför servis yapmamalı" şeklinde konuştu.
BİZE ULAŞIN