ODTÜ yolunda anlaşma sağlandı

Bilkent Şehir Hastanesi’ne rahat ulaşım sağlamak için ODTÜ arazisinden geçecek olan bulvar projesinde ODTÜ ile Büyükşehir Belediyesi 4 maddelik anlaşma imzaladı

ODTÜ yolunda anlaşma sağlandı
İnşaat çalışmalarında son aşamaya gelinen BİLKENT Şehir Hastanesi'ne vatandaşların daha rahat ulaşması için Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan projede mutlu sona ulaşıldı. ODTÜ arazisinden geçeceği için Mimarlar Odası başta olmak üzere bazı kesimlerin 1071 Malazgirt Bulvarı'nda olduğu gibi karşı çıktığı projede önemli bir aşama kaydedildi.

4 MADDELİK ANLAŞMA
Projeyle ilgili ODTÜ ve Büyükşehir Belediyesi 4 maddelik bir anlaşmaya vardı. Ankara Valisi Ercan Topaca'nın başkanlığını yaptığı toplantıda Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök ile Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Vedat Üçpınar 4 maddelik protokole imza attı. Protokoldeki 4 madde şu şekilde:

YER ALTINDAN GEÇECEK
ODTÜ Teknokent Kavşağı ile 1071 Malazgirt Bulvarı arasında bağlantıyı sağlayacak tünelin kampus alanının üst yüzey bölgesine zarar verilmeksizin yeraltından yapılmasına karar verildi. Tünelin giriş ve çıkışındaki kavşak bağlantı alanlarında gerektiğinde aç-kapa imalatları yapılması ve tahribatın minimum seviyede tutulması öngörülmüştür. Tünel projesi Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nin gözetim ve mutabakatı çerçevesinde yürütülecek.

4,8 KİLOMETRESİ ODTÜ'DE
Aysel Sabuncu Yaşam Merkezi'nin bulunduğu bölgeden başlayan ve ODTÜ arazisinin sınırına en yakın bölgelerinden geçerek İncek Bulvarı'na ve daha sonrasında Ankara Çevre Otoyolu'na bağlanacak olan bulvarın ilk etapta Jandarma Komutanlığı Hava Radar arazisi bölgesine kadar olan ve ODTÜ alanında kalan yaklaşık 4,8 km'lik kısmının yapımına karar verildi.YENİDEN AĞAÇLANDIRILACAK
Proje kapsamında nakledilecek veya kaldırılacak ağaç ve çalı gruplarının 2 katından az olmamak üzere ağaç ve çalı grubu, Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nin göstereceği alanlara dikilecek ve yol güzergahının her iki tarafında kalan kısımlar Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından ağaçlandırılacaktır.

ÜNİVERSİTEYE 36 HEKTAR ARAZİ
Proje kapsamında yol olarak kullanılan 36 hektarlık alan karşılığı olarak Orta Doğu Teknik Üniversitesi alanına bitişik veya en yakın bölgeden 36 hektardan az olmamak üzere alan, Ankara Valiliği'nin koordinasyonunda Orta Doğu Teknik Üniversitesi'ne tahsis edilecektir.

"ŞÜKRANLARIMI SUNUYORUM"
Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek anlaşmanın ardından şunları söyledri: "ODTÜ camiası ve yönetiminin Ankara halkına yaptığı jest dolayısıyla Ankaralılar adına şükranlarımı sunuyorum.. Bu başlangıcın bundan sonra Ankara, ODTÜ ve Ankara halkına yeni birlikteliklerin yolunu açacağını temenni ve umut ediyorum. Belediye olarak ODTÜ yönetim ve camiasından gelen her türlü işbirliğine hazır olduğumuzu bildirmek isterim. ODTÜ ile Eymir rekreasyon alanı konusunda ODTÜ'nün istediği tarzda her türlü işbirliğine hazır olduğumuzu ayrıca iletiyorum"

İLK KAZMA VURULDU
Bu arada Büyükşehir Belediyesi ile ODTÜ arasındaki anlaşmanın ardından 14 kilometrelik bulvarda çalışmalar önceki akşam itibariyle başladı. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Vedat Üçpınar, "4 geliş 4 gidiş olacak olan bulvar Konya Yolu'na alternatif olacak. Aysel Sabunu Aile Yaşam Merkezi'nin bulunduğu bölgeden çalışmalara başladık" dedi.
BİZE ULAŞIN