Altındağ biniciliğin gözde merkezi oluyor

Altındağ ata sporu biniciliğin yeni merkezi oluyor. Beşikkaya Mahallesi’nde inşa edilen manejde başkentliler binicilik sporu ile stres atacak. Tesis 2018’de hizmete açılacak

Altındağ biniciliğin gözde merkezi oluyor
Altındağ Belediyesi, ilçede yaptığı sosyal donatı merkezlerine bir yenisini daha ekliyor. Beşikkaya Mahallesi'nde binicilik sporunun yapılabileceği bir manej inşa ediliyor. Türkiye'nin ilk açık hava köy müzesi olan Altınköy'e ilave edilen manejle Ankaralılar binicilik sporunu yapma imkanına kavuşacak.

İLK ETAPTA 10 AT
Başkentlilerin uğrak mekanı olması beklenen manej, Altınköy konseptine uygun biçimde ahşap bir yapı olarak tasarlandı. 10 ahırın ve atın bulunacağı tesiste çatı kaplama ve zemine kum serpme işlemlerinde sona gelindi. Manejin bulunduğu bölgeye son olarak çivi çakılmadan yapılan geleneksel çantı evler yerleştiriliyor. Ağaçlandırma ve peyzaj çalışmaları da süren manej 2018 yılında Ankaralıların hizmetine sunulacak.

ÇOCUKLARIN GELİŞİMİNE KATKI
Altınköy'de 7'den 70'e herkesi geleneklerle buluşturmanın yanı sıra çocuklara ve gençlere doğa ve hayvan sevgisini aşıladıklarını söyleyen Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, "Metropol kentlerde yeni nesil, doğanın nimetlerini, doğadaki dostlarımızın sıcaklığını tanımadan, sevgisini tatmadan yetişiyor. Ankaralıları Altınköy'de 100 yıl öncesinin köy hayatı ile buluşturduk. Şimdi hayata geçireceğimiz manejle yok olmaya yüz tutan at binme kültürümüzü yeniden canlandırıp, çocuk ve gençlerimizin fiziksel ve ruhsal gelişimlerine katkıda bulunacağız" diye konuştu.

YATIRIMLAR YARIŞIYOR
Geçmişte Türkiye'de en çok gecekondu barındıran, ilçelerden birinin Altındağ olduğunu ifade eden Başkan Tiryaki şunları söyledi: "Altındağ'da artık mahalleler sosyal, kültürel ve sportif yatırımlar ile birbiri ile yarışır hale geldi. Bölgenin özelliklerine ve ihtiyacına göre uyguladığımız kentsel dönüşüm çerçevesinde Beşikkaya Mahallesi'nde, Altınköy Açık Hava Müzesi ile bitişik olacak şekilde manej inşa ediyoruz. Ünü Türkiye sınırlarını aşarak dünyaya yayılan Altınköy, bu manej sayesinde Ankara'nın önemli bir eksiğine cevap verecek. At binmek spor olmasının yanı sıra tarihimiz açısından da önemli. Ata sporumuzdur. Atalarımız Orta Asya'dan at sırtında dünyaya yayıldılar. Atlarla tarihimiz kadar eski olan birlikteliğimizi, kültürümüzü sürdürmek istiyoruz. İnsanı fiziken ve ruhen tedavi eden bu spor ile bütün Ankaralıların tanışmasını diliyoruz"

BİZE ULAŞIN