Okul servislerine elektronik takip

Ulaştırma Bakanı Arslan, okul servislerinde Ulaştırma Elektronik Takip ve Denetim Sistemi’nin yasal zemininin hazırlanmasına başladıklarını söyledi

Okul servislerine elektronik takip
TOBB Konferans Salonu'nda yapılan "Trafik Güvenliği ve Karayolu Yolcu Taşımacılığı Çalıştayı"nda konuşan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Okul Servis Araçları Hizmet Yönetmeliğinde okul servis araçlarının hangi şartlar altında kiralanabileceği hususunun düzenlendiğini belirtti. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'ın da katıldığı çalıştayda önemli açıklamalarda bulunan Bakan Arslan, "Söz konusu yönetmelik çerçevesinde öğrenci taşıyacak araçların 'özel izinli' taşıtlar olması şartı aranmaktadır. Ayrıca servis şoförü ve rehber personeli olunabilmesi için uyuşturucuyla ilgili ve çocuk istismarı suçlarından affa uğrasalar dahi hüküm giymemiş olması gerekliliği zorunluluktur. Bu konuda bakanlıklar ve kolluk kuvvetlerince her türlü denetim yapılmakta" diye konuştu.

E-DEVLET DÜZENLEMESİ
İçişleri Bakanlığı ile paylaşmak üzere birçok verinin anlık toplaması ve bunlardan yararlanılması imkânını sağlayacak çok önemli bir proje üzerinde çalıştıklarına da işaret eden Arslan, Ulaştırma Elektronik Takip ve Denetim Sistemi'nin (U-ETDS) yasal zemininin hazırlanması çalışmalarına başladıklarını söyledi. Arslan, sistemle ilgili gerek sektör gerekse paydaşların görüşleri alınarak ilk 'prototip' çalışmalarını gerçekleştirdiklerini belirterek, sistemle ilk defa yolcu, kargo ve eşyaların hareketlerinin takibine yönelik mevzuat düzenlemesi yapılacağını kaydetti. e-Devlet üzerinden yeni bir düzenlemenin hazırlandığını da anlatan Arslan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Seyahatlerin, resmi olarak kayıt ve tescil edilip edilmediğini e-Devlet üzerinden görme şansını getireceğiz. Tarifeli taşıma yapan firmalar, taşıma yapacakları güzergâhları e-Devlet üzerinde elektronik ve yazılı olarak başka işleme gerek olmadan belirleyebilme şansını getiriyoruz."
BİZE ULAŞIN