Hayata döndüren kararlar

Büyükşehir Meclisi’nde, okulların etrafındaki bağımlıların topluma kazandırılması için Emniyet’le birlikte çalışılması kararlaştırıldı

Hayata döndüren kararlar
Büyükşehir Belediye Meclisi eylül ayı 4. Toplantısı Meclis 2. Başkanvekili Nail Çimen yönetiminde gerçekleşti. Büyükşehir Belediye Meclisi'nde tüm partilerin oyları ile kentteki madde bağımlılarına yönelik iki önemli karar alındı. Alınan kararlardan ilki 18 Eylül'de başlayacak olan eğitim öğretim yılında okul etraflarına dadanan madde bağımlıları yeniden topluma kazandırılacak. İnsan Hakları Komisyonu tarafından hazırlanan rapora göre, bazı okulların etrafında tinerci ve balici olarak tabir edilen kişilerin topluma kazandırılması için Büyükşehir bünyesinde faaliyetini sürdüren Sokakta Çalışan Merkezi yetkilileri, İl Emniyet Müdürlüğü yetkilileri ile koordineli bir çalışma yaparak bu kişilerin topluma kazandırılması yönünde çalışmalar yapılacak.

METRUKLAR YIKILACAK
Madde bağımlıları ile ilgili Meclis'te alınan bir diğer karar ise kentteki metruk gecekondularla ilgili oldu. Gecekondu Sorunları Komisyonu tarafından hazırlanan raporda kentsel dönüşüm projeleri nedeniyle boşaltılan gecekonduların yıkımları gecikince bu evlerin madde bağımlıları tarafından kullanımına başlandığı ifade edildi. Komisyon kararına göre boş olan gecekonduların biran önce bu yıkılmaları ve madde bağımlısı kişilerin buralardan çıkartılmaları kararlaştırıldı. Öte yandan Osmanlı Halk Pazarı başta olmak üzere son dönemdeki yangınların ardından İtfaiye Daire Başkanlığı'na otomatik yangın algılama yapabilecek sistemler üzerine çalışması için yetki verildi.

ANIT HEYKEL YAPILACAK
Öte yandan Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi Kent Estetiği Komisyonu tarafından hazırlanan raporda ise Ankara'nın ana arterlerine yeni nesillere tarihimizi unutturmamak için Türk devlet kurucularının anıt heykellerinin yapılması kararlaştırıldı. Ayrıca Almanya'da düzenlenen Avrupa Gençler Güreş Şampiyonası'nda 3. olan Murat Fırat'a 15 Cumhuriyet Altını karşılığı Türk Lirası verilecek.
BİZE ULAŞIN