Ambulansta kadın eli

Ankara İl Sağlık Müdürlüğü’nde ambulans şoförü olarak görev yapan Zeynep Aleçakır ve Büşra Teke, başkent sokaklarında zamana karşı yarışarak hayat kurtarıyor

Ambulansta kadın eli
Zeynep Aleçakır (31) Ankara İl Sağlık Müdürlüğü'nde 11 yıl acil tıp teknisyeni olarak görev yaptığını söyledi. Ambulans şoförlüğüne ilgi duyduğunu ancak bu hayalini doğum izninden döndükten sonra gerçekleştiğini anlatan Aleçakır, 7 aydır direksiyon başında olduğunu ifade etti. Biri 8 yaşında, diğeri 13 aylık iki çocuğu bulunduğunu dile getiren Aleçakır, "Ambulans kullanmam konusunda eşim ilk zamanlarda tedirginlik duydu ancak benim çok istediğimi görünce destek oldu. O kadar kişinin canını taşımak, onlara yardım etmek... Bu çok güzel bir şey" dedi. Trafikte kadın şoför olmanın zorluklarına değinen Aleçakır, "Ambulans şoförü olmanın dışında kadın şoför olmak zor. Araçları sıkıştırıyorlar. Trafikte kırmızı ışıkta özellikle kızdırmaya çalışıyorlar. Herkesin kabullenmesi lazım... Bayanlar da ambulans kullanabilir. Bayan ambulans şoförü olduğunu görünce güvenmiyorlar" dedi.

BAŞKA SÜRÜCÜ YOK MU?
Bir yıldır ambulans şoförlüğü yapan bir çocuk annesi Büşra Teke de sağlık meslek lisesinde okuduğu sırada sürücü olmayı istediğini ifade etti. Teke, "Ankara 112'de şoför olarak işe başladım. Yol çalışması olduğu zamanlarda trafikte ilerlemekte güçlük çekiyoruz. Vatandaşlar da kendileri ilerlemek istiyorlar ancak vakaya yetişmemiz gerekiyor. Bayan gördükleri zaman da rahatsız ediyorlar" diye konuştu. Ambulans şoförlüğü sırasında yaşadığı bir olayı paylaşan Teke,"Hastane önünden nakil aldığım bir hasta yakını da ambulansa bindi. Benim kullanacağımı görünce vatandaş geri indi. 'Başka sürücü yok mu' diye tepki gösterdi. Hasta yakınını ikna ettikten sonra yolda nasıl kullandığımı gördü. Daha sonra benden özür diledi. Vakayı aldıktan sonra özellikle travması varsa zarar vermemek için yavaş gitmek durumundayız. Sürücülerden sadece yol açmalarını istiyoruz" ifadelerini kullandı.
BİZE ULAŞIN