Hazal ATEŞ: Mega şehirler omuzluyor!

Dünyadaki en büyük 300 şehir dünya nüfusunun yüzde 20'sini barındırıyor… Küresel ekonomiyi de bu şehirler omuzluyor. New York, Pekin, Londra, Tokyo, Moskova, İstanbul… Nüfus artışının da etkisiyle mega kentler hızla büyüyor.
İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa büyüme sıralamasındaki mega şehirler arasında yer alıyor. Özellikle son 14 yılda kentlerin altyapı, inşaat projelerinde önemli bir artış var.
Örneğin; Başkent Ankara hem siyasetin hem de ekonominin bel kemiği olmaya devam ediyor.
Savunma, havacılık sanayi şirketleri uluslararası yatırımlara imza atıyor. Yine ülkenin finans, kültür merkezi İstanbul Türkiye ekonomisinin yaklaşık dörtte birini oluşturuyor.
İmalat, hizmet, ticaret, turizmde çok güçlü bir şehir olan İstanbul'un nüfusu da hızla artıyor. Türkiye'nin refah seviyesindeki yükselme bu kentlerin dokusuna da doğrudan yansıyor. Yaklaşık 14 milyon nüfuslu İstanbul başta olmak üzere mega şehirlerdeki yoksul sayısı azalıyor.


Önceki yazımda kentsel dönüşüm konusunda 81 ile "karne" verilmesi çağrısı yapmıştım.
Hükümete yeni bir önerim daha var… Gelin başta mega şehirler olmak üzere her kentin başarı grafiğini çıkaralım. Neye göre mi? Konut, çalışma hayatı, gelir, servet, sağlık, eğitim, çevre, güvenlik, altyapı hizmetleri, sivil katılım-sosyal hayat 10 kriter olabilir. Yerel yönetimlerin de başarısı sağlıklı şekilde ölçülmüş ve ortaya çıkmış olur.


Gelelim bu kentlerin hızlı nüfus artışına… İstanbul nüfus yoğunluğu ile dünyadaki 172 ülkeden büyük. Ülkede yaşayan her on kişiden biri bu kentte yaşıyor. Yine Türkiye'de ikamet eden nüfusun yüzde 9.6'sı İstanbul doğumlu. İstanbul doğumluları yüzde 4.3 ile Ankara, yüzde 3.3 ile İzmir izliyor.


Mega şehirlerdeki konut satışlarına da dikkat çekmek istiyorum… Hani Çukurambar, Yenimahalle, Çayyolu, Eskişehir Yolu, başta olmak üzere hızla yükselen devasa binalar var ya! Biz bunları kim alıyor diye düşünsek de gerçekten satılıyor! Bu yılın ilk yarısında yaklaşık 650 bin kişi konut satın almış durumda. Konut satışında İstanbul ve Ankara diğer illere büyük fark atıyor.
İstanbul'da yaklaşık 115 bin, Ankara'da da 73 bin konut sahibini buldu. Bir ülkede siyasi, ekonomik istikrar varsa kentler de güçlenir.
Gelir seviyesi yükselir, refah toplumun tüm kesimlerine yayılır. Hakkâri'den Edirne'ye kadar tüm illerimizin birer markaya dönüşmesini diliyorum.
BİZE ULAŞIN