Savaşın çocukları

Babaları ya ölmüş ya da kayıp. Gözlerinde tarifsiz bir hüzün oturup kalmış. Daha iyi bir gelecek için dua ederken kendileri gibi mazlumlara kucak açan yeni vatan Türkiye’ye de teşekkür ediyorlar

Altındağ, savaşın getirdiği ağır şartlar nedeniyle doğduğu toprakları terk etmiş, yaşları 7 ile 12 arasında değişen, henüz ilkokul çağındaki Suriyeli çocuklara da kucak açıyor. Birçoğu zalim Esed rejimine bağlı uçakların varil bombalarıyla yaptığı saldırılarda babasını kaybetmiş… Diğerleri ise babalarının nerede olduğunu bilmiyor. Toprağına el sürüp koklayacakları bir mezarları dahi yok onların. Zor şartlar altında hayatlarını sürdürdükleri metruk yapıların kapılarından dünyaya acı ve hüzün dolu gözlerle bakan çocuklar, yarınların kendilerine daha iyi bir hayat sunmasını bekliyor. Umutları hiç sönmemiş ama acıları da dinmek bilmiyor.

BABASI SAVAŞTA KAYBOLDU
Suriye'de iç savaş 2011'den bu yana devam ediyor. O günden bugüne Türkiye'ye sığınan göçmenlerden bir bölümü de Altındağ'ın çeşitli semtlerinde hayatlarını sürdürüyor. Yaşları küçük olanlar Türkiye'nin sağladığı imkânlarla eğitimlerine de yine Altındağ'da devam ediyorlar. Suriyeli Deyh Ailesi de onlardan biri… Onlar 2014'te iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığındı. 2012'den bu yana babalarından haber alamıyorlar. Deyh ailesine mensup dört kardeşten biri olan 6 yaşındaki Aye, bu yıl birinci sınıfa başladı.

"BARİ BİR MEZARI OLSAYDI"
Halep'ten 2016'da dört kardeşi ve annesi ile kaçarak Türkiye'ye sığınan 11 yaşındaki Muhammed Hazze ise, 6 yıldır babasından haber alamıyor. "En azından bir mezarı olsaydı" diyorlar ama ne çare… Artık Altındağ'da yeni bir hayat kurmuşlar kendilerine. Evleri bu bölgedeki metruk yapılardan biri. Muhammed'in okulu da yine aynı yerde. Sabuni Ailesi de evleri bombalarla yıkılınca kendileri gibi yüzbinlerce mazluma kapılarını açan Türkiye'ye gelmiş. Ailenin 8 yaşındaki ferdi Sabah Sabuni, bu yıl okula kayıt yaptırdı. Savaşın babasını elinden aldığı 8 yaşındaki Ahmet Mustafa Elhalef de dört kardeşiyle Altındağ'da yaşıyor. 6 kız kardeşi ve annesiyle birlikte 2014'te Altındağ'a gelen Nur Hatır ise, babasının Suriye'de kaçırıldığını ve acı bir sonla hayatını kaybettiğini biliyor. Gözlerinde tarifsiz bir hüzün var Nur'un… Babasını, 2013'te işe giderken rejim savaş uçaklarının bombardımanı sonucu kaybeden 9 yaşındaki İsmail İbrahim'in beş kardeşi daha var. Acılı anneleri tek başına onlara kol kanat geriyor artık. 12 yaşındaki Nura Hazza da 2015'te babasının kaybolmasının ardından 4 kardeşi ve annesiyle birlikte Ankara'da yaşamaya başladı. 10 yaşındaki İsmail Ahmed ve 7 yaşındaki Emeni Omar da bombalarla can veren babalarını geride bırakarak, doğduğu toprakları terk etmek zorunda kalan mazlumlar arasında yer alıyor.
BİZE ULAŞIN