Erzurum rüzgârı

Dadaşlar diyarının kültürünü başkente taşıyan Erzurum Günleri, Başbakan Yardımcısı Fikri Işık’ın da katıldığı törenle AKM’de başladı. Etkinlik, 24 Eylül’e kadar devam edecek

Erzurum rüzgârı
Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen Erzurum Günleri'nde Dadaslar diyarı tüm yönleriyle tanıtılıyor. Erzurum Valiligi, Erzurum Büyüksehir Belediyesi, Erzurum Iktisadi Sosyal Arastırma ve Yardımlasma Vakfı ile diger paydasların isbirliginde düzenlenen etkinligin açılısında konusan Basbakan Yardımcısı Fikri Isık, "Erzurum'u görmeyen ben Türkiye'yi gezdim demesin. Erzurum'un tanıtımı çok önemli. Erzurum tarihi her dönüm noktasında önemli sehirlerimizden birisi. Istiklal Harbi'nin en kritik anlarına sahitlik etmis sehrimizdir Erzurum" diye konustu. Erzurum Büyüksehir Belediye Baskanı Mehmet Sekmen de, gurbetteki Dadaslara Erzurum'dan selam getirdigini ifade ederek, "Adını kimligimizde tasımaktan büyük bir onur ve gurur duydugumuz Erzurum, aziz vatanın milli ve manevi ruhunu bagrında ve topragında tasıyan bir serhatlar kentidir" dedi.

"MODERN STANDARTLARI YAKALAMIŞ BİR KENT"
"Medeniyet ve tarihin birlestigi Ipekyolu kavsagında yasanabilir bir sehre dönüsen ilimiz, bugün gelinen noktada her alanda kalkınmıs, her alanda modern standartları yakalamıs bir kent hüviyetine kavusmaya devam ediyor" diyen Baskan Sekmen, sözlerini söyle sürdürdü: "Bilgi toplumuna dönüsen medeniyet sehrini Seyh Edebali'nin dedigi gibi 'Insanı yasat ki Devlet yasasın' düsturunu siar edinerek beser odaklı çalısma anlayısımızla ecdat yadigârını medeniyet tasavvuru ilkesiyle yeniden imar ediyoruz. Erzurum'da dogal ve kültürel mirasın korunması, yasatılması ve sürekliligin saglanması adına kültür ve tarihin günümüze bıraktıgı degerleri koruyup, yarınlarımıza güvenle bırakmak için yogun çaba harcıyoruz. Ekonomide, egitimde, saglıkta, tarımda, hayvancılıkta, sanayide, üretimde, kentsel dönüsümde, ulasımda, çevrede, kültür ve sanatta, sporda bu mübarek sehri layık oldugu yere tasımak için var gücümüzle çalıstık ve çalısmaya da devam ediyoruz."

"MEGA PROJELER HAYATA GEÇTİ"
Baskan Sekmen, kentin her alanda gelisip büyüdügünü ifade etti. Sekmen, su degerlendirmede bulundu: "3.5 yılda sizlerden aldıgımız ilhamla mega projeleri tek tek hayata geçirdik. Et ve Et Ürünleri Entegre Tesisi, Atıksu Arıtma Tesisi, Bilgi Evleri, Ejder3200 Dünya Kayak Merkezi, Canlı Hayvan Borsası, Canlı Hayvan Pazarları, Gökyüzüsehri Parkı, Fuar Merkezi, Kültür Yolu, Gölet ve Sulama Tesisleri, alt ve üstyapı çalısmaları, yol yapım çalısmaları, kent merkezi ve ilçelerimizin nazım imar planları, prestij caddelerinin yapımı, ısıklandırma, peyzaj, tarihi evlerin restorasyonu, kent ekonomisine ara eleman yetistiren ESMEK'ler, Sevk, Idare, Uydu Takip ve Kontrol Merkezi, araç filoları, Yüksek Irtifa Kamp Merkezi, Yaz ve Kıs Spor Okulları, sehrin ticari hayatını canlandıran atölye ve üretim merkezleri, Dogu'nun en büyük iyilik hareketi Hayır Çarsısı, 1527 okulun bakım ve onarımı, Bir Ömür Bir Fidan Projesi, mobil ve modüler mezbahalar ve daha ismini sayamayacagımız birçok yatırımla Dadaslar diyarını her alanda gelismis ve kalkınmıs bir metropol sehir haline getirmeye çalısıyoruz."
BİZE ULAŞIN