Bu çiftlikte başrol atların

ÇUBUK’TA kurduğu çiftlikte 100’den fazla evcil ve yabani hayvanın bakımını yapan Özgür Peştanlı, atları eğiterek istediği hareketi yaptırıyor. Peştanlı, “At demeyelim, hepsi aktör ve oyuncu” diyor

Bu çiftlikte başrol atların
Ankara'da kurduğu çiftlikte 100'den fazla evcil ve yabani hayvanın bakımını yapan Özgür Peştanlı, "En yakın arkadaşım" dediği atlarla yaptığı mızrak, şahlanma ve akrobasi gösterileriyle büyük beğeni topluyor. Çubuk'a bağlı Gümüşyayla köyünde 2004 yılında soyadını taşıyan bir çiftlik kuran Peştanlı, önce köpek eğitmenliği yaptı. Zamanla insana yakın bir hayvan olarak gördüğü atların eğitimine başlayan Peştanlı'nın, bu canlılara sevgisi de arttı.

ATLARA FISILDAYAN ADAM
Hayvan sevgisi öğrencilik yıllarında 'karne hediyesi' muhabbet kuşuyla başlayan Peştanlı, atları en yakın arkadaşı olarak görmeye başladı. Çevresindekilerin "Atlara fısıldayan adam" dediği Peştanlı, eğittiği atları da kullandığı 12 kişiden oluşan 'Tarihi Savaş Sanatları ve Atlı Akrobasi' ekibiyle gösteriler sunuyor. Ekibiyle bazı televizyon dizilerinde de oynayan Peştanlı, kurduğu çiftlikte aslan, kaplan, yılan, iguana, deve, tavuskuşu ve lama başta olmak üzere 100'den fazla evcil ve yabani hayvanın bakımını da yapıyor. Erzurum'da ekibi ile gösteri sunan Peştanlı, her bir atın 4 ay süren eğitimiyle bu duruma geldiğini söyledi.

AKROBASİ GÖSTERİSİ
Gösterilerde farklı görevi olan atları mızrak, şahlanma ve akrobasi gösterilerinde kullanıldıklarını belirten Peştanlı, şöyle devam etti: "At demeyelim, hepsi bir aktör ve oyuncu. Atlar önce kalabalığa alışıyor, sevgiyi görüyor. Sonra da 'biz seninle bunu yapacağız' diye gösteriyoruz. Atları her gün bir veya iki saatlik çalışmayla gösteri yapacak duruma getiriyoruz. 4 aylık bir eğitimde bütün işlerimiz bitmiş oluyor. Atım yerdeyken bir anda kalkıp benimle yürüyebiliyor, tekrar yere uzanıp yatabiliyor." Peştanlı, at binmenin yapılabilecek en güzel spor olduğunu dile getirerek, bu hayvanları eğitmenin en temel unsurunun da güven olduğuna işaret etti.

EKİP GENİŞLEYECEK
Peştanlı Anadolu'da atcılığın önemli bir yeri olduğunu, kendisinin de at sevgisinin yaygınlaşmasını istediğini ifade ederek bu sevgiyi yaygınlaştırmak için ekip üyelerinin sayısını 20'ye çıkararak gösterileri sürdürmeyi amaçladığını sözlerine ekledi.
BİZE ULAŞIN