Yeni otogar Eryaman’da

Başkente yapılması planlanan yeni otogarın yeri, İstanbul Yolu ile çevre yolunun kesiştiği nokta olan Eryaman’daki Altay Mahallesi oldu

Yeni otogar Eryaman’da
Ankara Büyükşehir Belediyesi başkente yapacağı yeni otogar için ilk olarak Mamak'ı belirlemişti. 3'lü konsorsiyuma ihale edilen ve 2 yıl içerisinde tamamlanması planlan otogar, AŞTİ'deki otobüs işletmecilerinin açtığı dava sonucu iptal edilmişti. Ankara Büyükşehir Belediyesi ise bu dava kararının ardından otobüs işletmecilerinin taleplerini dinleyerek yeni otogar için şehrin güneybatı yönünde yer arayışına başladı. İstanbul Yolu ile çevre yolunun kesiştiği Etimesgut ilçesinde birçok arazi üzerinde çalışmalarını yoğunlaştıran Büyükşehir Belediyesi aradığı araziyi bu ilçedeki Altay Mahallesi'nde buldu.

MECLİS'TE GÖRÜŞÜLECEK
Başkentin önemli semtlerinden biri olan Eryaman bölgesindeki 170 dönümlük arazi İstanbul Yolu üzerindeki Optimum AVM'nin de yakınında yer alıyor. Orhan Bey Caddesi ile çevre yolunun hemen arasında kalan arazi için gerekli imar plan değişiklikleri ekim ayındaki Büyükşehir Belediye Meclisi'nde görüşülecek. Bir kısmı resmi kurum alanı olan arazinin imar planı terminal alanına dönüştürülmesi için Meclis'e teklif sunulacak. İmar plan değişikliğinin Meclis tarafından kabul edilmesi durumunda başkentin yeni otogarı için çalışmalara başlanılacak.

CEP TALEBİMİZ OLDU
Altay Mahallesi Muhtarı Erol Ekici, "Projenin bölgeye faydası da olabilir zararı da olabilir. Ben mahalle sakinlerinin de görüşünün alınmasını isterim. Buradan AŞTİ'ye gitmek zor oluyor. İstanbul'dan gelen vatandaş AŞTİ'ye gittikten sonra tekrar bu tarafa geliyor. Biz geçen hafta kaymakam beyinde olduğu bir toplantıda bu konuyu dile getirmiştik. Bizim indi bindi cep talebimiz olmuştu" dedi.
BİZE ULAŞIN