Yaşam evleri yeni bir model

Yaşam evleri yeni bir model

AİLE ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, yaşlı yaşam evlerini “3-5 yaşlımızın bir arada kaldığı, aynı kendi evlerinde gibi vakit geçirebildikleri huzurlu bir ortam” diye tanımladı

  • Ankara Başkent
  • Pazartesi 03.10.2017
AİLE ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, 1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü dolayısıyla yaşlı yaşam evi ve huzurevi ziyaretlerinde bulundu. Kaya, ilk olarak Yenimahalle ilçesindeki bir yaşlı evini, çocuk evlerinde kalan 10 çocukla birlikte ziyaret etti. Yaşamevi sakinlerinin elini öpen ve onlarla sohbet eden Kaya, çocuklardan büyükleri bol bol ziyaret etmelerini, onlara kitap okumalarını istedi. Yaşlı yaşamevlerinin yeni bir model olduğunu ifade eden Kaya, "Yaşlı yaşam evlerimiz, 3-5 yaşlımızın bir arada kaldığı, aynı kendi evlerinde gibi vakit geçirebildikleri, içinde yardımcı elemanların da olduğu bir yer, huzurlu bir ortam. Huzurevleri yerine bu yaşlı yaşam evleri modelini de yaygınlaştırıyoruz. Daha özel bakılıyorlar burada. 30 yaşlı yaşam evimiz var. Buralarda 120 büyüğümüze hizmet veriyoruz. Büyüklerimiz bizim başımızın tacı. Onlardan çok şey öğreniyoruz" dedi.

NAİLE TEYZENİN İSTEĞİ
Yaşlı yaşam evinde kalan Naile Eser de ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Ailemden kalma arazilerimi okul ve öğrenci yurtları için harcadım. Bütün olanaklarımı bağışladım. Sincan'da bir evim var. Sizden yardım istiyorum, ihtiyarladım artık kendi başıma yapamıyorum bazı şeyleri. Sizden Sağlık Bakanlığıyla irtibat kurarak evimin olduğu yerin ya göz kliniği ya da sağlık ocağı olmasını istiyorum. Ölüm var. Sizin de yardımlarınızla bu hayrın da bir an önce yapılmasını istiyorum" diye konuştu. Bakan Kaya da konuyla ilgileneceğini dile getirdi. Daha sonra çocuklarla birlikte Ümitköy Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi'ni ziyaret eden Kaya, burada da yaşlılara sohbet etti, çiçek ve hediye sundu.
BİZE ULAŞIN