Bu lise engellere meydan okuyor

Dünyanın ilk Engelsiz Meslek Lisesi kapılarını SABAH Ankara’ya açtı. Serebral Palsili Çocuklar Derneği (SERÇEV) Başkanı Sinem Ersoy, Engelsiz Meslek Lisesi’nin engellileri topluma kazandırarak meslek sahibi yapacağını söyledi

Bu lise engellere meydan okuyor
Engelli bireyleri sosyal yaşama kazandırmak amacıyla başlatılan ve dünyada başka örneği bulunmayan "Engelsiz Meslek Lisesi" projesi 18 Eylül'de Ankara'da hayata geçirildi. Okulda 102 öğrenci var, okula nakiller devam ediyor. 10, 11 ve 12. sınıf öğrencileri de gelerek engelsiz okulda eğitim alacak. 104 öğrenciden 24'ü Serebral Palsili (SP). Bu öğrencilerden de 4'ü özel eğitim, 20'si kaynaştırma öğrencisi. Engelli bireylerin orta öğretim eğitimi kapsamında Türkiye'de yeni bir model olan Engelsiz Meslek Lisesi'nin temel amaçları var. Engelli öğrencileri galoş üretiminin çok ötesine taşıyıp toplumda eksik kalan alanlarda istihdam etmeyi amaçlayan okulda organik tarımdan Ar-Ge birimine kadar her türlü eğitim için olanak sağlandı.

GİDECEK OKULLARI YOKTU
15 yıl öncesine kadar SP'li çocukların gidecekleri okul olmadığı için dernek açarak yola çıktıklarını belirten SERÇEV Başkanı Sinem Ersoy, dernek açıldıktan sonra ilk projelerinin bir okul olduğunu söyledi. Ersoy, bazı engellerin tamamen ortadan kalkmasa da eğitilerek engelli bireylerin topluma kazandırılması ve onların da toplumda faydalı işler yapabileceklerini söyledi. Ersoy, 11 yıl önce SP'li çocukların velileriyle birlikte hazırlanan projeyle ilkokul kurulduğunu, ilköğretimden itibaren 14 yaşına kadar çocukların okula gitmeye başladığını ancak mezun olan öğrencilerin lise olmadığı için evlerine döndüğünü ve projenin yarım kaldığını anlattı.

OKULDA ENGELE YER YOK
Engelli bireylerin bütün ihtiyaçları göz önüne alınarak tasarlanan okulda bir engelli birey kimsenin yardımına ihtiyaç duymadan kendi başına ihtiyaçlarını giderebiliyor. Acil çıkışlar dahil onlara göre dizayn edildi. Büyükşehir Belediyesi ücretsiz yemek gönderiyor. Engelli bireyler ve aileleri ücretsiz olarak bu okula taşınıyor.
BİZE ULAŞIN