Çocuğunun elini artık rahatça tutabiliyor

Çocuğunun elini artık rahatça tutabiliyor

Beyin pili ameliyatı ile vücudundaki titremeler büyük oranda kesilen parkinson hastası Yaşar Cantemur, artık çocuğuyla el ele gezebiliyor

  • Ankara Başkent
  • Perşembe 06.10.2017
Ankara'da geçirdiği beyin pili ameliyatı sayesinde vücudundaki titremeler büyük oranda kesilen parkinson hastası Yaşar Cantemur, artık çocuğuyla rahatça el ele gezebilmenin, araba kullanabilmenin ve gelecek planları yapabilmenin mutluluğunu yaşıyor. Biri kız, diğeri erkek iki çocuk sahibi 39 yaşındaki Cantemur, parkinson hastalığı nedeniyle el, kol ve ayaklarının kontrolünde sıkıntı yaşamaya başladı. Hastalığının ardından gündüzleri bekçilik yaparak, öğle tatilinde çorap, geceleri restoran önlerinde mendil satarak ailesinin geçimini sağlamaya çalışan Cantemur'un titremeleri, Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesindeki beyin pili ameliyatının ardından büyük oranda kesildi. Cantemur, 2011'de ellerinde başlayan titreme sonrası yapılan tetkiklerle kendisine parkinson tanısı konulduğunu anlattı. Uzun yıllar bazı televizyon kanallarının dış yapım bölümünde çalıştığını ancak sağlık sorunu nedeniyle çok sevdiği işinden ayrılmak zorunda kaldığını belirten Cantemur, Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak'ın kendisine bekçilik yaparak para kazanması için imkan sağladığını dile getirdi. Hastalığının yaşam standardını düşürdüğünü, kendisini sosyal yaşamdan uzaklaştırdığını bildiren Cantemur, bu durumun kendisini yalnız ve çaresiz hissettirdiğini ifade etti. Cantemur, hastalığı nedeniyle çocuklarıyla istediği gibi ilgilenemediğini, bunun kendisine acı verdiğini söyledi."BABAYIM VE ARTIK DAYANAMIYORDUM"
Titrediği için vücut dengesini sağlayamadığını, kimi zaman sendeleyerek yürüdüğünü kaydeden Cantemur, bunun bazen yanlış anlaşıldığını, insanlar tarafından bağımlı ya da alkolik olarak algılandığını belirtti. Bu durumun kendisini ve ailesini çok üzdüğünü dile getiren Cantemur, yaşadıklarını şöyle anlattı: "Bir gün kızımla sokakta yürüyorduk. Kızım, birden 'Baba elini tutayım' dedi. Ben de kızıma 'Ne oldu?' diye sordum. Arkamızdakiler bir şeyler söylemiş. Elimi tutmak için ısrar etti. Sonra dedi ki 'Teyzenin biri sana sarhoş, pis sarhoş gibi bir şeyler söylüyor.' Bu beni yıkıyordu. Ben babayım ve artık dayanamıyordum" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN