Polisin 5 yıllık takibiyle sanat eserleri bulundu

“Hoca Rıza” olarak da tanınan ressam Ali Rıza Efendi’nin Ankara Resim Heykel’den çalınan karakalem resimlerini polis buldu

Polisin 5 yıllık takibiyle sanat eserleri bulundu
İkinci Abdülhamit döneminde "Türklerin milli ressamı" olarak tanınan Ali Rıza Efendi'ye ait iki karakalem tablo İstanbul'da bir sanat galerisinde ele geçirildi. Alınan bilgiye göre, Ankara Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü bünyesinde, Devlet Resim ve Heykel Müzesi envanterinden çalındığı 2012 yılında belirlenen eserleri bulmak ve şuçluları yargıya teslim etmek için özel bir çalışma grubu kuruldu. Ekipler, ilk olarak 2012 yılı sonunda başlatılan soruşturmayı mercek altına aldı. Yapılan çalışmalar sonucunda ekipler, 2. Abdülhamid dönemi ressamlarından "Hoca Ali Rıza"ya ait iki tablonun İstanbul'da bir sanat galerisinde bulunduğunu tespit etti. Bunun üzerine İstanbul'a giden özel ekip, gerçekleştirdiği operasyonla müzayedeye hazırlanan iki tabloyu ele geçirdi. Olayla ilgili gözaltına alınan bir kişi ise Ankara'ya getirilerek sorgulandıktan sonra adliyeye sevk edildi.

180 ESERDEN 64'Ü BULUNDU
Devlet Resim ve Heykel Müzesi envanterindeki 180 eserin çalındığının belirlenmesinin ardından 2012 Aralık ayında başlanıp 2015'te sona eren soruşturma kapsamında 18 kişi gözaltına alınmış, şüphelilerden 3'ü tutuklanmıştı. Eserlerden 60'ı ele geçirilmiş, sonraki süreçte 2 eser daha bulunmuştu. Henüz bulunamayan eser sayısı ise 116.
BİZE ULAŞIN