Demetevler’de köpek isyanı

Sokaklarda sürüler halinde gezen başıboş köpeklerden dolayı dışarı çıkmaya korktuklarını belirten Demetevler sakinleri, yetkililerden bir an önce önlem alınmasını istedi

Demetevler’de köpek isyanı
Başkentte pek çok ilçede yaşanan sokak köpekleriyle ilgili şikâyetler Yenimahalle'ye bağlı Demetevler'de de had safhaya ulaştı. Mahalle sakinleri, özellikle hava karardıktan sonra sürüler halinde gezerek korku salan köpeklerle ilgili önlem alınmasını istediler. Çözümün köpeklerin itlaf edilmesi olmadığını, böyle bir şeyi vicdanı olan hiç kimsenin istemeyeceğini belirten vatandaşlar, barınak sayısının artması ve kısırlaştırmanın ardından tekrar sokağa bırakma işlemine son verilmesi gerektiğini ifade ettiler.

"ULUMA SESİ UYUTMUYOR "
Sokaklardaki başıboş köpeklerden dolayı çocuklarının okula gitmekte zorlandığını, kendilerinin de dışarı çıkmaktan korkar hale geldiklerini ifade eden bir mahalle sakini, "Belediye önlem almalı. Bir gün topluyorlar, ertesi gün bırakıyorlar. Çete oldular artık, yol kesiyorlar" diye konuştu. Diğer bir vatandaş ise "Uluma sesleri uyutmuyor. Geceleri havlamalarından dolayı bebeklerim korkarak ağlamaya başlıyor" ifadelerini kullandı.

"ONLARA DE ĞER VERELİM"
Demetlale Mahallesi Muhtarı Ebru Acar da mahalle sakinlerinin grup halinde gezen köpeklerden rahatsız olduklarını belirterek, "Köpeklerin başıboş gezmesi bizi üzüyor. Mahalleli saldırır diye başıboş köpeklerden korkuyor. Geçenlerde 7-8 köpek gündüz vakti sokaktan geçince bir teyze korkup çığlık attı. Camiye giden amcalar da sabahları köpek sürülerinden korktuklarını ifade etti. Belediyeler kısırlaştırma yerine onları küpelesin, aşılarını düzenli versin. Barınaklar iyileştirilsin. Birçok barınakta kışın çok zor şartlar içinde yaşam mücadelesi veren köpeklerden haberdar oluyoruz. Köpekler ve hayvanlar doğanın bir parçası onlara değer verelim" dedi. Sürü halindeki köpeklere belediyelerin sahip çıkmasını isteyen Murat Sevinç ise, "Kadınlar ve çocuklar köpeklerden korkuyor. Sürü halinde gezen ve bir hayli büyük olan köpekler için belediyeler önlem alsın" dedi. Yenici Camisi cemaatinden Abdülkadir Üşenmez ise toplu halde gezen köpeklerden korkan kimi vatandaşın korkudan camilere gidemediğini belirterek, "Köpeklerin saldırısına uğrayan ve çevreden duyan kişiler çok korkuyor. Sabah namazı ve yatsı namazına gelemeyen cemaatten arkadaşlarımız var. Başıboş köpekler için uygulama yapılsın. Aşıları düzenli yaptırılsın, mahallede başıboş köpek istemiyoruz" ifadelerini kullandı.

BARINAĞIN KAPASİTESİ ARTIRILIYOR
Yenimahalle Belediyesi'nden konuyla ilgili yapılan açıklamada, "5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu" ve ilgili mevzuatlara dikkat çekilerek, barınaklarda yapılan duyurulara rağmen 10 gün içerisinde sahiplendirilemeyen hayvanların aşı ve tedavileri yapıldıktan sonra 7 gün içerisinde kayıtları yapılarak alındıkları ortama tekrar bırakılmalarının zorunlu olduğu ifade edildi. Belediye yetkilileri, 90 köpek kapasiteli Bakım Evi'nde gerekli çalışmaların yapıldığını, bakımevi kapasitesinin 150'ye çıkarılacağını kaydetti.
BİZE ULAŞIN