Başkentte ‘Ayla’ buluşması

Türkiye’nin “Yabancı Dilde En İyi Film” kategorisinde Oscar’a aday adayı olarak gösterdiği “Ayla” filminin Ankara’da özel gösterimi yapıldı

Başkentte ‘Ayla’ buluşması
1950'de başlayan Kore Savaşı'na katılan Türk tugayındaki Astsubay Süleyman Dilbirliği'nin, anne ve babası öldürülmüş Koreli bir kız çocuğuna, savaş süresince kendi çocuğu gibi bakmasının anlatıldığı Ayla filmi özel gösterimde Ankaralı sinemaseverlerle buluştu. Gösterimden önce Ayla karakterini canlandıran Güney Koreli çocuk oyuncu Kim Seol, Türk askerleri tarafından Ayla adı verilen Koreli Eunja Kim, İsmail Hacıoğlu, yönetmen, yapımcı ve diğer oyuncular salonda bulunan Kore gazilerini selamladı. Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Nihat Gül, Panora AVM'deki sinema salonunda düzenlenen galada, "İnsanlığın zulümler yaşadığı bir dönemde Ayla, Türklerin ve Korelilerin yabancısı olmadığı, kardeşlik, sevgi, özveri ve fedakârlık, barış ve dostluk gibi unutulan bazı duyguları hatırlattığı için teşekkür ediyorum" ifadesini kullandı. Güney Kore Cumhuriyeti'nin Ankara Büyükelçisi Cho Yunsoo bir insanlık dramını anlatan Ayla filmi vasıtasıyla Kore Savaşı gazileri, aileleri ve katılımcıları bir araya getiren filmin oyuncularına teşekkür etti. Türk askerlerinin Kore'yi işgalden kurtarmakla kalmayıp, aynı zamanda Koreli küçük çocuklara eğitim imkanı da sağladığını ve onların katkılarıyla Kore'nin dünyanın en büyük 11'inci ekonomisi haline geldiğini belirten Cho, "Bu önemli günde Türk insanına ve özellikle de Kore Savaşı gazilerine bir kez daha tüm kalbimle minnetlerimi sunuyorum" dedi. Cho, Akademi Ödülleri konusunda filme başarılar diledi. Gelecek ay Türkiye'deki görev süresinin dolacağını belirten Cho, kalbimde her zaman Türk insanı ve Türkiye'ye karşı derin bir sevgi besleyeceğini dile getirdi.

NEDEN GÜNEY KORE'DE VİZYONA GİRMİYOR?
Filmin yapımcısı Mustafa Uslu, Türk insanının Ayla'yı bağrına bastığını ve kucakladığını aktaran Uslu, şunları kaydetti: "Neden Ayla Güney Kore'de vizyona girmiyor? 1,5 yıldır şahsi olarak ben bunun mücadelesini veriyorum. Hiç kimse şu soruyu sormuyor neden? Dünya'nın 27 ülkesinde göğsümüzü gererek vizyona girerken, her yerde Türk'ün kahramanlığını, vicdanını, insanlığını katıksız en iyi şekilde anlatırken, neden Güney Koreli kardeşlerimizle bu film buluşmuyor?"
BİZE ULAŞIN