Abart egzozlar mazide kalacak

Trafikte her an her yerde karşımıza çıkan “abart” egzozlu araçlar tükenmek üzere… Trafik ekipleri abart egzozla mücadelede büyük aşama kaydetti

Abart egzozlar mazide kalacak
Ülke genelinde yapılan denetim ve uygulamalar sonucu vatandaşa ve çevreye rahatsızlık veren "abart" egzozlar mazide kalacak. Abart egzozla mücadelede yoğun mesai harcayan Ankara Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube ekipleri, 15 Eylül-21 Kasım arasında 915 araca işlem yaptı. Sadece abart egzoz kullanan araçlara yönelik olmayan denetimlerde kurala uymayan yandı. Trafik yönetmeliğine aykırı olarak "APP" olarak adlandırılan American Press Plaka kullanan sürücülere de 427 lira idari para cezası yazdı.

EMNİYET 7 GÜN SÜRE VERDİ
Para cezası alan sürücülere plakayı değiştirmeleri için 7 gün süre verildi. Bu süre zarfında ikinci denetlemede plaksını değiştirmemiş olan 73 sürücünün aracı trafikten men edildi. Aracında modifiye olan sürücüler de cezadan nasibini aldı. 124 araç sahibi modifiyeli araç kullanmaktan ceza yerken, 19 araç modifiye nedeniyle otoparka çekildi. Edinilen bilgilere göre başkente trafik yönetmeliğine uygun olmayan 915 araç sahibinin araçları emniyetin otoparkına çekildi.

KIŞ LASTİĞİ CEZASI 625 TL
Uygulamalar esnasında "abart" egzozu olan her araçta cam filminin de olduğu belirlendi. Sürücülerin son zamanlarda merak ettiği cam filmi yasağına da hükümetten açıklama geldi. Şu anda trafik polisleri cam filmi uygulaması yapmıyor. Kış lastiği takma zorunluluğu yönetmeliği de değişti. 1 Aralık-1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği takma zorunluluğa uymayan sürücüler KHK'nin 65/A'ya göre 625 lira para cezası alacak. Para cezası alıp bir hafta içinde kış lastiği taktırmayan sürücülerin de araçları trafikten men edilecek.
BİZE ULAŞIN