Suni açlıktan ölen 8 milyon kişiye anma

Suni açlıktan ölen 8 milyon kişiye anma
Ukrayna'nın Ankara Büyükelçiliği, 1932-1933 yıllarında Ukrayna'da "Holodomor" adıyla bilinen ve 8 milyon kişinin aç bırakılarak öldürüldüğü olaylarda hayatını kaybedenlerin anısına Ankara'da bir anma etkinliği düzenledi. Holodomor'un 85'inci yıldönümü töreninde konuşan Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Andrij Sybiha, "İnsanlar aç bırakılarak öldürüldü. Bu, insanlığa karşı bir suç" dedi. Etkinliğin devamında Türkiye'de ilk defa "Acı Hasat" filmi gösterildi ve Ukrayna Ankara Büyükelçiliğinin önünde saygı duruşu ve mum yakılmasıyla sona erdi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, geçtiğimiz ağustos ayında Sputnik'e verdiği bir mülakatta Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) dönem başkanlığında Holodomor hakkında bir rapor sunmasına ilişkin bir soruya Holodomor raporunu yazmanın kolay bir iş olmadığını ifade etmişti.

"SOYKIRIM KARARI VEREMEM"
Bakan Çavuşoğlu yaptığı açıklamada, "Zor rapordu. Ama ben objektif bir rapor yazdığımı düşünüyorum. Ve tabii bu rapordan beklentisi olanlar, örneğin dönemin Ukrayna yönetiminin beklentileri vardı, bu olaya soykırım dememi istiyordu. Ama ben siyasetçi olarak az bilgiyle Holodomor olayının soykırım olup olmadığına karar veremem" ifadelerini kullanmıştı.

SUNİ AÇLIKLA ÖLDÜLER
Holodomor ya da Ukrayna Kırımı, 1932-1933 arasında, o dönem Sovyetler Birliği'nde, şimdiki Ukrayna ve Rusya'nın Kuban bölgesinde suni olarak yaratılan kıtlık sebebiyle yaklaşık olarak 8 milyon insanın öldüğü olaylara verilen addır.
BİZE ULAŞIN