Yeni AKM’ye Ulus mimarisi

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla başkente inşa edeceği AKM projesini, Ulus’taki tarihi mimariye uygun bir şekilde hayata geçirecek

Yeni AKM’ye Ulus mimarisi
Başkentte sadece illerin tanıtım günleri için kullanılan ve duvarları dökülen Atatürk Kültür Merkezi için çalışmalar başlatıldı. AK Parti Genel Sekreteri ve Ankara Milletvekili Fatih Şahin ile Ankara Milletvekilleri Nevzat Ceylan ve Murat Alparslan geçtiğimiz günlerde Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş'la bir araya gelerek başkente yapılacak olan yeni AKM binası hakkında toplantı yaptı. Toplantıda mevcut AKM'nin yerine yapılacak olan kültür merkezi, kütüphane ve müze projeleriyle ilgili fikir alışverişi gerçekleştirildi.

ULUS'A UYGUN MİMARİ
Hemen yanına 55 bin kişilik yeni 19 Mayıs Stadı'nın inşa edileceği AKM projesi, Cumhuriyet'in temellerinin atıldığı 1. Meclis, Hacı Bayram, Ankara Palas gibi tarihi yapıların bulunduğu Ulus'a da oldukça yakın bir konumda. Kültür ve Turizm Bakanlığı da AKM için hazırlayacağı projede tüm bu unsurları dikkate alarak kütüphane, kültür merkezi ve müzeyi Ulus'taki tarihi dokuya uygun bir mimariyle hazırlayacak.

YEŞİL DOKU KORUNACAK
3'lü proje için en yakın zamanda somut adımların atılacağını belirten AK Parti Ankara Milletvekili Nevzat Ceylan SABAH Ankara'ya konuştu. Ceylan, "Sayın Cumhurbaşkanımız buraya inşa edilecek kültür merkezinde yeşil dokunun korunmasını söyledi. Kültür ve Turizm Bakanlığımız tarafından burada gerçekleştirilecek projeler, ayrıca Ulus'taki tarihi yapıya da uygun olacak. Çalışmaların başlatıldığı projeler Türkiye'de örneği olmayacak. 3 proje başkent Ankara'ya çok yakışacak" şeklinde konuştu.

ERDOĞAN TALİMAT VERDİ
İstanbul'a inşa edilecek olan AKM binası vatandaşlar tarafından büyük bir beğeni toplarken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, projenin bir benzerinin de başkent Ankara'ya yapılması için talimat vermişti. 1980'li yıllarda yapılarak başkentlilerin sergi, folklor ve fuar alanındaki önemli bir yükünü çeken Atatürk Kültür Merkezi binası, zamanla deforme olmaya başladı. Bugünlerde sadece il tanıtım günleri ve çeşitli fuarlar kapsamında kullanılan AKM binası, artık deyim yerindeyse işlevini yitirmeye başladı.
BİZE ULAŞIN