‘Ayla’ filmi, gazileri gözyaşlarına boğdu

Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı üyeleri, Oscar adayı “Ayla” filminde buluştu. Filmi çok beğendiklerini söyleyen gaziler ve şehit aileleri, “Türklüğümüzle gurur duyduk” dedi

‘Ayla’ filmi, gazileri gözyaşlarına boğdu
TÜRKİYE Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı, Türkiye'nin Oscar adayı 'Ayla'ya çıkarma yaptı. Onlarca gazi ve şehit yakını filmi bir arada, gözyaşları ile izledi. Vakıf Başkanı Lokman Aylar'ın öncülüğünde gerçekleştirilen 'şehit yakını ve gazilere sinema programının' durağı ülkemizin gururu, 7'den 70'e ta not alan Ayla filmi oldu. Başkan Aylar ve ailesiyle birlikte, 50'ye yakın gazi ve şehit yakını filmi birlikte izledi. Film sonunda izlenimlerini gözyaşları içinde anlatan gaziler, "Ben vatana kolumu, bacağımı verirken, Türkiye, Türk milleti var olsun diyerek koşmuştum merminin önüne. Bugün bir kez daha vatanımla, Türklüğümle gurur duydum, muhteşem bir yapıt olmuş" dedi.

GÖZYAŞLARI SEL OLDU
7'den 70'e herkesten büyük beğeni toplayan Türkiye'nin 90. Oscar Ödülleri için "yabancı dilde en iyi film" adayı Ayla, şehit yakını ve gazileri gözyaşlarına boğdu. 1950'lerde Kore Savaşı'na katılan Türk askerlerinden biri olan Astsubay Süleyman Dilbirliği ile savaşta öldürülmüş ailesinin yanında bulduğu ve Ayla adını verdiği Koreli küçük kızın sevgi ve umutla beslenen gerçek hikayesinden beyazperdeye taşınan film, özellikle Kore ve Kıbrıs gazilerini çok etkiledi. Film öncesinde bol bol hatıra fotoğrafı çektiren gaziler ve Genel Başkan Aylar film hakkında, "Ay yıldızlı bayrağımızı için verilmiş kahraman mücadele, masumiyet, sevgi ve derin vatan bağları ile mükemmel bir kurgu ile anlatılmış. Bugüne kadar bu alanda bu konuda yapılmış en iyi film. İnşallah 4 Mart 2018'de yarışarak bizi gururlandıracak" şeklinde konuştu.

DARP EDİLEN GAZİLERDEN FİLME TAM NOT
Öte yandan Ayla, geçen ay Ankara'da saldırıya uğrayan gazilerden de tam not aldı. Filmi eşi ve küçük kızı ile birlikte izleyen gazi İbrahim Kızılkaş, "Yaşadığımız derin travmadan sonra bu film bize büyük bir motivasyon getirdi. Çok duygulandım. Bizlerin verdiği vatan ve millet mücadelesini o kadar duygu yüklü ve aziz şekilde anlatmış ki. Açıkçası uğradığı saldırı ve hakaretleri silip attı, yüreğimi tamir etti. Harika bir film iyi ki bu vatanın gazi bir ferdiyim dedirtti. Emeği geçenleri tebrik ediyorum" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN