Saldırgan köpekler pes dedirtti

Dikmen’de başıboş gezen köpek sürüleri mahallelinin korkulu rüyası haline geldi. Köpeklerin giderek daha da saldırgan hale geldiğini söyleyen mahalleli, yetkililerden önlem alınmasını istedi

Saldırgan köpekler pes dedirtti
Başıboş köpeklerden isyan eden mahalle sakinleri, "İlla birimizin ölmesi mi gerekiyor" diye şikayetlerini iletti. Dikmen bölgesindeki Akpınar Mahallesi'nde sürü halinde gezen 70-80 köpek mahalleliyi korkutuyor. Sokağa çıkmaya çekinen mahalle sakinleri, geçtiğimiz günlerde parçalanan köpeğin ardından kendilerine de saldıran başıboş köpekler için önlem alınmasını istedi. Çankaya Belediyesi'ne defalarca şikayette bulunan mahalle sakinleri, SABAH Ankara'ya konuştu. Yetkililere seslenen vatandaşlar barınakların ölü köpekleri toplamak dışında mahalleye girmediklerini iddia etti. Hayvan düşmanı olmadıklarını fakat saldırgan köpeklerin tehlikeli olduğunu ifade eden mahalleli, "Can güvenliğimiz tehlikede" dedi.

"Hayvan düşmanı değiliz"
Akpınar Mahallesi'ndeki köpeklerin saldırısından çevredeki sürücülerin yardımıyla son anda kurtulduğunu söyleyen Nur Çelik, yaşadığı korku dolu anları anlattı. Mahallelerinde haddinden fazla başıboş köpek bulunduğunu ve bu köpeklerin insanlara zarar verdiğini ifade eden Çelik, "Köpeklerin korkusundan zorunlu olmadıkça sokağa çıkmıyordum. Geçenlerde markete gittiğim sırada 15-20 köpeğin saldırısına uğradım. Yoldan geçen iki araç durdu, aracın birine bindim, diğer araç sürücüsü de köpeklerin saldırısına uğrayarak buradan uzaklaştı. Defalarca Çankaya Belediyesi'ne şikayette bulunduk. Biz hayvan düşmanı falan değiliz ama öncelik can güvenliğimiz. Bu köpekler sadece insanlara değil, kendilerine de saldırıyor. İki gün önce bir köpek, diğer köpeklerin saldırısı sonucu öldü. Hayvan kontrol ekipleri buraya sadece ölü köpekleri toplamak için geliyor. Köpekler geçen gün onlara da saldırdı ve şaşırdılar bir mahallede bu kadar çok köpek olmasına. Yetkililer sesimizi duysun korku içinde yaşamak istemiyoruz" şeklinde konuştu. Mahallede derme çatma barınak yapan kişilerin bu hayvanları beslediklerini iddia eden Çelik, "Köpeklerin sayısının neden arttığını tüm mahalle biliyor. Mahalledeki iki kadın köpekleri çok seviyor yardım etmek için buldukları köpekleri burada topluyorlar. Başıboş köpeklerden bir kaçının pitbull cinsi olduğu söylendi. Zaten bir kaç köpek saldırı sonucu can verdi. Yetkililer insanların hayatını kaybetmesini mi bekliyor? Köpek saldırısı sonucu hayatımızı mı kaybedelim ya da ağır şekilde yaralanalım mı, onu mu istiyorlar" diye konuştu.

'Okula servisle gidiyorlar'
ma halle sakinlerinden Ali Atasever de hayvanları çok sevdiğini fakat bu köpeklerin saldırgan oldukları için önlem alınması gerektiğini söyledi. Öğrencilerin okul yakın olmasına rağmen köpekler saldıracak korkusundan okula servisle gittiğini kaydeden Atasever, "Komşularımızdan biri sırf köpek korkusundan evine çok yakın olan okula çocuğunu servisle gönderiyor. Köpek saldırısı diyoruz ama bunlar sürü halinde geziyor. 10-15 köpek birden saldırıya geçiyor. Bir mahallede 70-80 köpeğin olması normal değil, yetkililer bu duruma el atsın..." diye konuştu.

'Uluma sesleri uyutmuyor'
Muzaffer Bayram ise yeni doğmuş bebeği olduğunu, geceleri köpek ulumasından bebeğini uyutmakta zorluk çektiklerini söyledi. Köpeklerin saldırısına da uğradıklarını dile getiren Bayram, "Eşim tek başına sokağa çıkmaya korkuyor. Bu köpekler önceleri saldırgan değillerdi. Şimdi arabalara, insanlara, her şeye saldırıyorlar. Geçen gün işe gideceğim sıra arabaya binerken 6-7 köpeğin saldırısına uğradım. Kadınlar kendilerini köpeklerden savunma noktasında zayıf kalıyorlar. Gündüzleri de sürü halinde gezen köpekler araçlara saldırıyor" şeklinde konuştu.
BİZE ULAŞIN