‘Devlet destekleri sanayiciyi motive etti’

Ankaralı sanayici, devletin son dönemde verdiği desteklerle tek vardiyadan çift vardiyaya geçti. İvedik OSB Başkanı Hasan Gültekin, “Verilen destekler sanayiciyi motive etti” dedi

‘Devlet destekleri sanayiciyi motive etti’

İvedik Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Başkanı Hasan Gültekin, devletin bu yıl verdiği desteklerin sanayiciyi motive ettiğini belirterek, "Geçen yıl tek vardiya bile işçi çalıştıramıyorduk, bu yıl çift vardiyaya geçtik" dedi. Özellikle Ar-Ge kavramının toplumun her kesimi tarafından iyi bilinmesi gerektiğini söyleyen Gültekin, Türkiye'de üretilen mallardaki ithal girdi oranının yüzde 82 olduğuna işaret ederek, "Ekonomimizi sadece ithalat yaparak değil, ham maddeyi ve ara malını da kendimiz üreterek büyütmeliyiz" diye konuştu. Bu yılın 3. çeyreğinde yüzde 11,1'lik ekonomik büyüme sağlandığını hatırlatan Gültekin, hükümetin son bir yıldır hayata geçirdiği reform paketlerinin yatırım, üretim ve yeni iş kurmada itici güç olduğunu, bunun da çift haneli büyümeyi beraberinde getirdiğini bildirdi. Ekonomik büyümede bu yıl elde edilen birikimlerin 2018 yılının ikinci yarısına kadar sürebileceğini ifade eden Hasan Gültekin, bu nedenle gelecek yıl büyüme anlamında bir sıkıntı yaşanmasını beklemediğini dile getirdi.

"SANAYİ BÜYÜK İVME KAZANDI"
?
Gültekin, Kredi Garanti Fonu (KGF) desteklerinin büyümeye etkisinin göz ardı edilemeyeceğini vurgulayarak, şöyle devam etti: "15 Temmuz'daki darbe girişiminden sonra ekonomide bir daralma oldu ama kimse bunu yadırgamadı. Bu dönemde Türkiye'ye ilişkin olumsuz bir algı yaratılmaya çalışılmasına karşın reel sektör bir müddet beklemede kalarak bunu geçiştirdi. Devletin 2017'deki destekleri sanayiciyi motive etti. Geçen yıl tek vardiya bile işçi çalıştıramıyorduk, bu yıl çift vardiyaya geçtik. Dolayısıyla 2017'de devletin destekleriyle sanayi üretimi büyük bir ivme kazandı. Bugün bunların meyveleri alınıyor."

BİZE ULAŞIN