Polise şiddeti önleme eğitimi

İki yıldır farkındalık oluşturmak için polislere, şiddeti önlemeye yönelik eğitim veriliyor. Eğitimlerle kadın cinayetleri ve şiddetin önlenmesine katkı sağlanması bekleniyor

Polise şiddeti önleme eğitimi

Meslekleri gereği kimi zaman olumsuz algıların odağında olan polislere Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından şiddetin önlenmesine yönelik eğitimler veriliyor. 81 ilde yılın farklı dönemlerinde verilen eğitimler olumlu tepkiler aldı. Aile içi ve kadına karşı şiddet konulu eğitimde bilinmesi gerekenlerle şiddet anında uygulanması gerekenler hakkında polisler bilgilendirildi. Eğitim alan polisler eğitimlerin faydalı olduğunu belirterek, her polisin bu eğitimi alması gerektiğini söyledi. Şiddeti önleme eğitiminin, kadın cinayetlerinin azalmasına da katkı sağlayabileceği belirtiliyor.

EĞİTİMLER SONUÇ VERDİ
Ankara'da 25 ilçe ve 67 polis merkezi amirliğinde 450 polise eğitim verildi. İki yıl önce başlatılan aile içi ve kadına yönelik şiddetle mücadele eğitimi başkentte Asayiş Şube'de son bir aydır veriliyor. Eğitimle polisler öfke kontrolünü öğrenirken olayları çözmede polisin rolünü ön plana çıkarıyor.

"ASAYİŞ OLAYINDAN FARKLI"
Her gruba haftanın 4 günü eğitim verdiklerini ve verilen eğitimin sonunda istenilen başarıya ulaştıklarını ifade eden eğitimci komiser, "İşimizi nasıl sağlam yapacağız, şiddeti nasıl önleyebiliriz. Maksat çıkan tedbir kararları ya da kadınlarla ilgilenmek değil, sonrasında çıkan tedbir kararlarında şiddetle nasıl mücadele edeceğiz, konumuz bu" dedi. Şiddete karşı farkındalık yaratmaya çalıştıklarını belirten komiser, "Aile içi ve kadına karşı şiddetle mücadelede polisin rolü nedir" konulu eğitimde büyük başılar elde ettiklerini belirterek, "Aile içi ve kadına yönelik şiddet, gasptan, cinayetten, hırsızlıktan, yaralanmadan vb. asayiş olayından tamamen ayrı tutmamız gereken bir konu. Bunun ifadesi görüşme teknikleri mağdurla nasıl görüşeceğiz, çocuklar varsa çocuklarla ilgili ne yapmamız gerekir hakkında eğitim veriyoruz" diye konuştu.

ŞİDDETİ CANLANDIRDILAR
?
Eğitim alan polislerden Songül Başarır da bu eğitimi her polisin alması gerektiğini söyledi. Her karakola kadına yönelik şiddetle ilgili el kitapları dağıtıldığını, şiddete maruz kalan kadınlara ücretsiz verildiğini belirten polisler, şiddetle mücadelenin hız kesmeden yürütüldüğünü ifade etti. Eğitimler sonunda aile içi şiddetle ilgili eğitim alan polisler kısa canlandırmalar yaparak şiddete maruz kalan kadınların yaşadıkları dramları gözler önüne serdi. Şiddete maruz kalan kadın rolünde oynayan polis, "Rol icabı bile olsa kendimi çok kötü hissettim. Ben ailemde hiç bu tür ortamda bulunmamıştım, en ağır şiddetlerden birisinin psikolojik şiddet olduğunu anladım" dedi.

BİZE ULAŞIN