Çay temizlenecek su alınmayacak

ASKİ, başkentte önümüzdeki günlerde altyapı ve su problemi üzerine atılım yapacak. Buna göre kuraklık dışında Kızılırmak’tan su alınmayacak ve Ankara Çayı temizlenecek. ASKİ Genel Müdürü Kınacı, çayın temizlenerek pırıl pırıl akmasının sağlanacağını vurguladı

Çay temizlenecek su alınmayacak

Büyükşehir Belediyesi'nin 3 milyar TL bütçeli kurumu ASKİ, önümüzdeki süreçte başkent Ankara'da devrim niteliğinde adımlar atacak. Prof. Dr. Cumali Kınacı'nın göreve gelmesiyle birlikte kan değişiminin yaşandığı ASKİ, Ankara'nın su problemine neşter vuracak ve şebekelerden akan suyu içilebilir hale getirecek. ASKİ Genel Müdürü Kınacı yaptığı açıklamada, "ASKİ olarak hedefimiz 2018'in sonuna doğru DSİ tarafından inşa edilen Gerede Su Temini Projesi'ni devreye alarak şiddetli kurak dönemler hariç Kızılırmak'tan su alımını sonlandırmak; ihtiyaç olması durumunda Kesikköprü suyunu özel arıtarak suyu musluktan içilebilir duruma getirmek" ifadelerini kullandı.

ANKARA ÇAYI PIRIL PIRIL AKACAK
Başkenttin göbeğinden geçen ancak bölüm bölüm temizlense de bazı noktalarda hale problemlerin yaşandığı Ankara Çayı'ndaki kaçaklar önlenecek. Genel Müdür Cumali Kınacı, "Ankara Çayı'na bağlı yağmur suyu kanallarına yapılan kaçak atıksu bağlantıları tespit edilip bunların kanalizasyon sistemine bağlanması sağlanacak; pis su girişi tamamen önlenecek. Ankara Çayı'nın pırıl pırıl akması sağlanacak" şeklinde konuştu.

KENTİN ALTYAPISI SAYISALLAŞACAK
Öte yandan Ankara'daki sokak ve caddelerdeki altyapı sistemlerinin ise sayısallaştırılması planlanıyor. ASKİ Genel Müdürü Prof. Dr. Cumali Kınacı bu konuyla ilgili ise, "Ankara'nın cadde ve sokaklarındaki altyapı sistemlerinin (içme suyu, kanalizasyon, yağmur suyu, elektrik, doğal gaz, telefon...) belirli bir koordinat sistemine göre sayısallaştırılması (caddedeki yerleri ve derinliklerinin belirlenmesi) çalışmasına başlanması planlanıyor" açıklamalarında bulundu. Kınacı ayrıca bu sorunların çözümünde başkentteki tüm kurumlarla ortak çalışma halinde olacaklarını belirtti.

BİZE ULAŞIN