Bilimin eğlenceli dünyası

Feza Gürsey Bilim Merkezi, çocukların merak duygusunu daha da artıracak keyifli bir ortam sunuyor. Merkezde ‘Çizgi film nasıl yapılır?’, ‘Yerçekimi nedir?, ‘Yıldırım nasıl oluşur?’ gibi soruların yanıtları aranıyor

Bilimin eğlenceli dünyası

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Türkiye'nin ilk bilim merkezi uygulaması olan Feza Gürsey Bilim Merkezi'ni Başkent Ankara'ya kazandırdı. Soru sorma ve öğrenme isteğinin yoğun olduğu çocuklara merak duygusunu daha da arttıracak keyifli bir ortam sunan merkez, gençler de dahil her gün yüzlerce ziyaretçiyi ağırlıyor.

70 BİN ZİYARETÇİ AĞIRLADI
Çocukları erken yaşta bilimle tanıştırarak, araştırmaya teşvik eden hatta uygulamalı olarak uzman ve rehberler eşliğinde interaktif bir öğrenme ortamı sağlayan Bilim Merkezi, bilimin eğlenceli tarafını da gösteriyor. Bilim Merkezi'nde yapılan deneylere aktif olarak katılan çocuklar ve gençler, bilim atölyelerinde de zaman geçirerek bilimin tüm alanları hakkında ayrıntılı bilgi alıyor. Sadece çocuklara ve gençlere değil 7'den 70'e herkese açık olan merkez, Türkiye'nin ilk bilim merkezi olma özelliğine de sahip. Merkez, 2017'de 70 bine yakın ziyaretçiyi ağırladı Merkez, öncelikli olarak çocuk ve gençlere görerek, duyarak ve dokunarak öğrenme yöntemi ile unutamayacakları bir deneyim yaşatıyor. Eğlenirken öğrenme ayrıcalığının doyasıya yaşatıldığı merkezi görmek isteyen ziyaretçiler ister bireysel, ister grup olarak da bilim atölyelerine katılabiliyor. Okulların açık olduğu günlerde öğrencilerle yapılan bilim atölyelerine hafta sonları ise aileler de gelebiliyor.

OKUL DIŞI EĞİTİM
Çizgi filmin nasıl yapıldığından enerjinin dönüşümüne, sıcak hava balonundan yıldırımın oluşmasına, yerçekiminden uzaya ilişkin tüm kavramlara kadar pek çok bilimsel ve teknik konunun anlatıldığı Bilim Merkezi, farklı branşları da bir araya getirerek, disiplinler arasındaki ilişkiyi çok yönlü olarak ortaya koyuyor. Günlük hayattaki çevre bilimleri, teknoloji, matematik ve daha birçok alanla ile iç içe geçen bu merkez öğrencilere okul dışı eğitim ortamı sunarak; beceri, strateji ve bilimsel sorgulamanın yanı sıra, eleştirel düşünme için de gerekli davranışları geliştirme imkanı sağlıyor.

BAŞTAN AŞAĞI YENİLENDİ
Bilimin gizemli dünyasının kapılarını aralayan Feza Gürsey Bilim Merkezi, yenilenen binası ve yeni deney setleri ile yoğun ilgiyle karşılaşıyor. Sadece Ankara değil farklı illerden gelen ziyaretçilerin de akınına uğrayan merkez, son bir yılda 55 farklı şehirden yaklaşık 10 bin ziyaretçiyi ağırladı. Faaliyete geçtiği 1993 yılından beri hizmet veren ve bu yıl 70 bin ziyaretçi sayısına ulaşan Feza Gürsey Bilim Merkezi, yılın her günü 09.00- 18.00 saatleri arasında hizmet veriyor.

BİZE ULAŞIN