‘Engelliler yasal haklarını bilmiyor’

Yenimahalle Belediyesi, engellilerin kendilerine tanınan yasal hakları bilmediklerini göz önüne alarak, “Engelli Hakları” semineri düzenledi

‘Engelliler yasal haklarını bilmiyor’

Sağlık Hizmetleri Sendikası (SAHİMSEN) Engelliler Komisyon Başkanı Ayşe Sarı tarafından Yenimahalle Belediyesi'nde gerçekleşen seminere, engelli vatandaşlar ve aileleri büyük ilgi gösterdi. Seminer öncesi katılımcılara seslenen Yenimahalle Belediyesi Engelliler Birimi Sorumlusu Emrullah Yılmaz, "Engellilerin ve engelli ailelerinin pek çoğunun haklarını bilmediklerini görüyoruz. Bugün burada sizlere haklarınızı anlatacağız. Yenimahalle Belediyesi olarak kapımız sizlere her zaman açıktır. Elimizden geldiğince sorunlarınızı çözmeye çalışıyoruz" dedi.

"MUTLAKA ÖĞRENİLMELİ"
SAHİMSEN Engelliler Komisyon Başkanı Ayşe Sarı ise, "Çoğu engelli yurttaşımız haklarından haberdar değil, haberdar olanlar da tam anlamıyla bilmiyor" diye konuştu. Engellilerin hakları konusunda bilmesi gerekenleri madde halinde sıralayan Sarı, "Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesi, Engelliler Hakkında Kanun, Anayasa'nın ilgili maddeleri, Özel Eğitim Kurumları Yönetmeliği, Özürlülük Ölçütü Sınıflandırılması ve Özürlülere verilecek Sağlık Kurulu Raporları hakkında yönetmelik, Otizm Eylem Planı, Çocuklar ve Gençler için özel gereksinim raporu hakkında yönetmelik. Bunları engelliler ve aileleri mutlaka bilmelidir" dedi. Engellilerin istihdam ve çalışma haklarının BM Engelli Hakları Sözleşmesi'nde, Anayasa'da ve Engelliler Hakkında Kanunda tanındığını da vurgulayan Sarı, "Bu kanunlarda engellilere ömür boyu eğitim bir hak olarak tanınmıştır" şeklinde konuştu.

BİZE ULAŞIN