Çok üşüyoruz sesimizi duyun

Taliban teröründen kaçarak Türkiye’ye sığındılar, 20 gün dağ-taş yürüyerek Ankara’ya ulaştılar. Savaştan ölmediler ancak soğuk havalarla mücadeleleri gittikçe zorlaşıyor

Çok üşüyoruz sesimizi duyun

Mahallelinin yardımıyla boş bir eve sığınan aile, ışıksız, halının dahi olmadığı bir yerde soğuk ve açlıkla mücadele ediyor. 4, 8 ve 10 yaşlarındaki üç çocuğuyla Altındağ Plevne Mahallesi'nde buz gibi bir evde yaşam mücadelesi veren Afganlı Fatima Yaşar (31), yardım bekliyor. Komşuların verdiği yemekle karınlarını doyuran aile, karın yağması ile birlikte zor zamanlardan geçiyor. Anne Yaşar, çevredeki vatandaşların verdiği battaniyeleriyle çocuklarına sarılarak soğuk geceleri atlatmaya çalışıyor.

SAVAŞTAN KURTULDULAR
Afgan Türk'ü Yaşar ailesi Taliban terörünün şiddetli baskısın ardından ülkelerinden kaçmak zorunda kalmış. "Orada kalsak ya terörist ya da ölü olacaktık, biz kimseyi incitemeyiz, katil değiliz" diyen anne Fatima Yaşar, "Taliban üyeleri evimizi bastı eşime bize katılacaksın yoksa aileni öldürürüz dedi. Biz de terörist olup can yakamamak ve çocuklarımızı korumak için tarlamızı satıp kaçtık. Bakü'den Van'a kadar yürüdük. Geceli gündüzlü tam 20 gün, aç sefil ayaklarımız kanaya kanaya yürüdük. O 20 günü hafızamdan silemiyorum, çocuklarla şişe kapaklarında içtik suyu ölmemek için direndik. Sonra Otobüsle Ankara'ya geldik. Savaştan, Taliban'dan kurtulduk ama şimdi de açlıktan öleceğiz" dedi. Türkiye'ye geldikten bir süre sonra eşi tarafından üç çocuğuyla terk edilen genç kadın Altındağ'da bir evin bahçesine sığındı. Çevre sakinleri soğukta oturan kadın ve çocukları görünce hemen bir apartmanın boş bir dairesine aldı. Vatandaşlar ekmek ve battaniye verdi ancak yeterli değil. Anne ve üç çocuğu açlık ve soğukla mücadele ediyor. "Bize yardım edin evlatlarım donarak ölecek" diyerek yardım isteyen anne, "Üç çocukla bir başıma kaldım. Nereye, kime gideceğimi bilmiyorum. Ben idare ederim ama çocuklarım aç, üşüyorlar. Sırayla ısıtmaya çalışıyorum ama yetişemiyorum. Ben bir kap çorba, sıcak bir köşe ve bir parça ekmek istiyorum" dedi.

HAYDİ ONLARI ISITALIM
Yaşar, ailesinin acil gıda, giyecek ve yatacak bir yere ihtiyacı var. Parke üzerinde oturuyor, buldukları bir halının üzerinden birbirlerine sarılarak uyumaya çalışıyorlar. 10 yaşındaki Mesut ve 8 yaşındaki Zehra üşüyor ancak 4 yaşındaki minik Meryem daha fazla dayanamıyor. Afganlı aile yaşamak için hayırseverlerden acil yaradım bekliyor, haydi bu kış onları ısıtalım.

BİZE ULAŞIN