Nijerya’nın ‘ankara’sı zamana direniyor

Afrika’nın birçok ülkesinde son derece yaygın olarak kullanılan ve Nijerya’da ‘ankara’ olarak bilinen geleneksel kumaş, yok olma tehlikesiyle karşı karşıya

Nijerya’nın ‘ankara’sı zamana direniyor

AFRİKA kıtasında, rengarenk desenleri, farklı hayvan figürleri ve çiçek desenleriyle oldukça yaygın olarak kullanılan 'ankara' kumaşı, eski şaşalı günlerinin aksine giderek yok oluyor.

SOSYAL STATÜ SEMBOLÜ
Dükkanında yıllardır ankara kumaşı satan Nijeryalı Nasiru Abdullahi, kumaş zanaatının yıllar önce Afrikalılar tarafından yapıldığını ancak zamanla bu kültürün sömürgecilikle yok olduğunu söyledi. Abdullahi, "Sömürge öncesi dönemde Nijerya'da bu tür kumaşlar elle örülüp hazırlanıyordu. İngilizler Nijerya'ya geldikten sonra birçok yerde ankara kumaşının fabrikasını açtılar ve atalarımız artık bu kumaşı örmeyi bıraktı" dedi. Abdullahi, ankara kumaşı ören ustaların Nijerya'da yok olduğunu ve Almanya, Hollanda, Çin gibi ülkelerden bu kumaşların ithal edilmeye başlandığını söyledi. Günlük hayatta da tercih edilen ankara özel günler için de en çok tercih edilen kumaşların başında geliyor. Kimi zaman kız isteme törenlerinde kimi zaman düğünlerde kimi zaman da cenazelerde kullanılıyor. Abdullahi, ülkenin kuzeyinde yoğun olarak yaşayan Hausaların kız isteme törenlerine giderken mutlaka birkaç top ankara kumaşı götürdüğüne dikkati çekerek bu hediyenin "evleneceğim kadına her zaman sahip çıkarım" anlamına geldiğini ifade etti. Ankaranın sadece bir kumaş türü değil aynı zamanda sosyal statünün de sembolü olduğunu belirten müşterilerden Coroline Akiyemi ise hem günlük hayatında hem de özel günlerde ankaradan vazgeçemediğini söyledi. Akiyemi, "Bir kadın, sünnet, düğün gibi özel günlerde fark edilmek ve saygın bir imaj çizmek istiyorsa ankara dan yapılmış bir elbise giymek zorunda. Çünkü bir kadın ankara kumaşından dikilme elbiseler tercih ettiğinde bu bir olgunluk işareti olarak da algılanıyor." diye konuştu.

FARKLI İSİMLERİ VAR
Nijerya'da 'ankara' adı verilen kumaşlar, Tanzanya'da 'kitenge' ya da 'kanga', Etiyopya'da 'yebahal libs', Mozambik'te 'capulana' ve Güney Sudan'da 'catangi' isimleriyle biliniyor. Ankara, Yoruba dilinde kumaş anlamına geliyor.

BİZE ULAŞIN