Hazal Ateş: Ama o bir gökkuşağı!

Başkent Ankara, sadece siyaset ve ekonominin değil sanatın da merkezi… 2018'e Limak Filarmoni Orkestrası'nın muhteşem konseriyle merhaba dedik. Sanat yönetmeni, dünyaca ünlü tenör Murat Karahan!
Orkestranın ilk konseri 4 Ekim 2017'de Ankara Congresium'daydı. Zeki Müren şarkıları hala dilimizde… İşte o gün kendi ifadesiyle "sanatın peşinden koşan" Ankaralıların gönlünü fethetti. 27 Aralık'ta da CSO Salonu'nda yeni yıl konseri verdi.
Karahan'a ünlü mezzo soprano Nino Surguladze, soprano Teona Dvali eşlik etti. Arada konservatuar öğrencileri sahneye renk kattı. "My Way" ve "Unchain My Heart" sürpriz oldu… Limak Vakfı Başkanı Ebru Özdemir öncülüğünde başlayan bu sanat yolculuğu Anadolu'ya uzandı.
Diyarbakır başta olmak üzere Anadolu turneleri büyük ses getirdi. "Sanatta 2023 hedeflerine hep beraber ulaşacağız" diyen Karahan, geçtiğimiz hafta sürpriz bir şekilde Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü oldu.
Nasıl yani bu kadar genç, bu kadar yetenekli bir adam sahnelere veda mı edecek?
Şaka olmalı! Açıkçası bir an içim burkuldu, yüzüm ekşidi… Değerli ağabeyim, yazarımız Hınçal Uluç dün bu konuyla ilgili dikkat çeken bir yazı kaleme aldı; "Murat gibi, neredeyse bir gecesi bile boş olmayan, ülkeden ülkeye, kentten kente, operadan operaya, festivalden festivale koşan bir tenorumuz kaç tane var? Tarladan mı yetişiyor sanırsınız böyle yetenekler… Leyla Gencer, Meriç Sümen… Murat 1960'lı yıllarda kalan Leyla ve Meriç'ten sonra ilk… Murat, ya Devlet Operası'nı ihmal edecek ya kendi kariyerini. Şimdi Anadolu'yu dolaşan konser turnelerin rafa kalkacak…" Öncelikle Murat Karahan, sahneye veda etmiyor. Nitekim bugün de Eskişehir'de solist olarak sahne alacak. Ardından Trabzon… Limak Senfoni Orkestrası'nın kurucusu Karahan sanat yönetmeni olarak devam eder mi bilmiyorum ama orkestrayı da bırakmayacak gibi görünüyor.

***

Yıllardır birçok konuda eleştirdiğimiz Opera'da değişim kaçınılmazdı. Aslında Hıncal Ağabey de önemli bir konuya dikkat çekiyor. Evet, "1960'lardan bu yana Leyla ile Meriç'ten sonra Murat bir ilk…" Bu da Devlet ve Opera Balesi'nde bir değişim, dönüşümün zorunlu olduğunu göstermiyor mu? Sanat da iyilik, sevgi gibi çoğalır… Birinci sınıf yöneticiler, birinci sınıf elemanlarla çalışır. Karahan da doğru bir ekiple yola çıkarsa hem sanatını icra eder hem de Opera'yı sanatın merkezine dönüştürür.
Neden Karahan birken bin olmasın.
Sanatçı bir gökkuşağıdır. Işığının değdiği yerde güzel olan her şey yeşerir.

BİZE ULAŞIN