Minik Kaya artık nefes alabiliyor

Dili damağına yapışık olarak dünyaya gelen minik Kaya artık nefes alabiliyor. Başkentte yapılan başarılı operasyonla Kaya bebeğin dili damağından ayrıldı, çenesindeki kusurlar da onarıldı

Minik Kaya artık nefes alabiliyor

Çorumlu aile onu çok uzun zaman bekledi, doğum için gün saymaya, onu kucaklarına alacakları zamanın heyecanını yaşamaya başladı. Her şey yolundaydı ancak minik bebek doğduğunda doktorlar gözlerine inanamadı. 32 haftalık prematüre olarak doğan bebeğin çene kemiği gelişmemiş (mandibula) ve dili alt damağına yapışıktı. Kaya bebek için yoğun bir tedavi başladı, 36 aylık olunca hemen ameliyata alındı. Dili damağından ayrıldı, Kaya bebek şimdi rahat nefes alabiliyor.

BAŞKENTTE ŞİFA BULDU
Çocuklarının rahatsızlığı ile derin üzüntü yaşayan aile, şifayı başkentte buldu. Daha doğmadan birçok rahatsızlıkla mücadeleye başlayan minik bebek, Ankara Koru Hastanesi'nde yapılan başarılı operasyonlarla hayata yeniden "merhaba" dedi. 32 haftalık ve 1 kilo 900 gram ağırlığında prematüre olarak doğan bebekte doğumsal olarak çene kemiğinin (mandibula) gelişmemiş ve dilin alt damağa yapışık olduğu saptandı. 4 hafta boyunca gelişimini tamamlaması amacıyla yenidoğan yoğun bakımda izlendi. Bu süre boyunca burundan yerleştirilen bir sondadan anne sütü ve mama ile beslendi. 36 haftalık ve 2900 gr ağırlığına ulaştığında Prof. Dr. Asuman Sevin, Yrd. Doç. Dr. Dürdane Keskin ve Prof. Dr. İrfan Serdar Arda'dan oluşan Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi ile Çocuk Cerrahisi ekipleri tarafından ameliyata alınarak dil yapışıklığı açıldı ve çenedeki defekt (kusur) onarıldı.

DÜNYADA NADİR GÖRÜLÜYOR
?
Öte yandan yapılan operasyon hakkında bilgi veren doktorlardan Serdar Arda, Kaya bebeğin 'dil damak yapışıklığının' dünya üzerinde nadir olarak görüldüğünü ifade etti. Arda, "hastamız bize geldiğinde durum bir hayli karışıktı, dili damağına yapışıktı ve çenesinde de sorunlar, defektler vardı. Aile Çorum'dan ulaştı bize, baba işçilik yaparak geçimini sağlayan biri. Burada detaylı bir araştırma gerçekleştirdik. Öncelikle erken doğduğu için ameliyat için bir ay bekledik, yeterli koşullar sağlandıktan sonra operasyona başladık. Başarılı bir ekiple dilini damağından ayırdık, çenesindeki yarıkları da tedavi ettik. Şimdi çok sağlıklı normal yollarla beslenebiliyor" diye konuştu. Ameliyat sonrası yutmaya başlayan ve doğal yolla beslenen hasta sağlıklı bir şekilde taburcu edilerek ailesine teslim edildi.

TÜRKİYE'DE TOPLAM HASTA SAYISI 100 CİVARINDA
?"Tessier 30 fasyla kleft" olarak adlandırılan ve çok daha sık görülen dudak ve damak yarıklarının tam tersi olan bu şekilde bir anormallikle doğan hasta sayısı yüzün altında. Çene kemiği gelişimini sürdürdüğü için dişlerle ilgili tedaviler 10-12 yaşına dek sürebiliyor. Ancak, bebeklik döneminde yapılan başarılı onarım ileride sorunsuz bir gelişim sağlanması açısından büyük önem taşıyor.

BİZE ULAŞIN