Tüm otoparklara üçüncü şahıs ayarı

Üçüncü şahıslara kiralanan otoparklarla ilgili yoğun şikâyetler üzerine sözleşmeler iptal edildi. Otoparkları artık sadece Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Anpark yönetecek. ANFA ile yapılan 25 yıllık otopark protokolünün de iptali kararlaştırıldı

Tüm otoparklara üçüncü şahıs ayarı

Yılın ilk Büyükşehir Belediye Meclisi, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna başkanlığında gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediye Meclisi'nde kentteki otoparklar ve hafriyatlarla ilgili iki önemli karar alındı. Hukuk ve Tarifeler Komisyonu tarafından hazırlanan raporda, Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından ANFA'ya kiralanan Mavi Göl, Mogan ve Göksu'daki otoparkların tamamının 3. şahıslara kiralandığı ifade edildi. Bu otoparkları işleten kişilerle vatandaşlar arasında sürekli sorunlar yaşandığı ve Büyükşehir Belediyesi'ne şikâyetler geldiği belirtildi. Raporda ayrıca; gelen şikâyetler arasında otoparklarda çalışan personellerin kılık, kıyafet ve davranışlarının uygun olmadığı, yasal olarak verilmesi gereken otopark fişinin verilmediği, engelli vatandaşlara zorluklar çıkarıldığı hususlarına dikkat çekildi. Tüm bu hususları dikkate alan Büyükşehir Belediye Meclisi, ANFA ile olan 25 yıllık otopark protokolünün iptali konusunda karar aldı. Yetkinin ANFA'dan alınmasının ardından başkentteki otoparklar 25 yıllık süreyle belediye şirketi Beltaş ve ANPARK'a devredilecek.

HAFRİYAT DA İPTAL…
Büyükşehir Belediye Meclisi'nde alınan bir diğer önemli karar ise hafriyatlarla ilgili oldu. 29 yıllık süre ve aylık 30 bin TL bedelle yine ANFA'ya kiralanan hafriyat toprağı, inşaat ve yıkım atıkları depolama ve geri kazanım sahaları işletme işi Başkan Mustafa Tuna'nın belirleyeceği bir daire başkanlığına devredilecek. ANFA ile olan hafriyat protokolünün iptalinde ise döküm sahalarına ağaçlandırma yapılmaması, ayrıştırma ve geri kazanım tesislerinin kurulmaması, meralara hafriyat atığının dökülmesi ve gerekli denetimlerin yapılmaması gibi nedenler etkili oldu. BBP'li Meclis Üyesi İbrahim Uyar, hafriyat kararının netleşmemesi nedeniyle inşaat sektöründeki işlerin yüzde 50 oranında durduğuna dikkat çekti.

KIZILAY'DAKİ BİNA ADALET BAKANLIĞI'NDA
?
Büyükşehir Belediyesi'ne ait Kızılay Mahallesi'ndeki bina Adalet Bakanlığı'na devredildi. CHP ve MHP grubunun ret oyu verdiği kararın ardından Büyükşehir Belediyesi, bina karşılığında Hazine'den başka bir taşınmaz alacak. Büyükşehir Belediye Meclisi'nde ayrıca Ulus Tarihi Kent Projesi kapsamında yıkılacak olan Spor Genel Müdürlüğü'ne ait bina da gündeme geldi. Yıkım kararı ile ilgili yazı CHP ve MHP grubunun talebi üzerine bir sonraki Meclis'te görüşülmek üzere ertelendi.

BİZE ULAŞIN