Sağlığı yerindeyse neden budadınız?

CHP’li Çankaya Belediyesi’nin başkentin sembol parkı Kuğulu’da sağlıklı ağaçları da budama adı altında katlettiği, uzmanlar tarafından hazırlanan rapora yansıdı

Sağlığı yerindeyse neden budadınız?

Daha önce de ilçenin çeşitli noktalarında budama adı altında ağaç katliamı yapan CHP'li Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen'in son hedefi başkentin sembol parklarından birisi olan Kuğulu olmuştu. Aralık 2017'de Kuğulu Park'taki 46 adet ağacı budadığını iddia eden Çankaya Belediyesi'ne vatandaşlar tepki göstermişti. Taşdelen ise budama işleminin izinli yapıldığını belirterek, "Kuğulu Park'ın şu anki görüntüsü beni de rahatsız ediyor. Ancak yaşlı ağaçları kurtarmak ve parkımızı yaşatmak için budama yapmak zorundaydık. Kuğulu Park'ta yapılan budama Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nun onayı ile ve ayrıca Ankara Orman İşletme Müdürlüğü'nün görüşüne istinaden ve bağlı ekiplerin kontrolünde yapılmıştır. Kuğulu Park'ın Ankara için önemli bir ekosistem ve peyzaj değerine sahip olması itibarı ile parktaki ağaçların kuruma sebepleri ve bunlara karşı alınacak önlemlerin belirlenmesi için Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümün'den oluşturulan heyet ile birlikte bir çalışma yürütülmektedir" demişti.

7 UZMAN İNCELEME YAPTI
Kuğulu Park'taki katliamın ardından TMMOB'a bağlı Peyzaj Mimarları Odası'ndan 3, Kavaklıderem Derneği'nden 1 ve Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği'nden 3 kişi konu ile ilgili inceleme yaptı. İncelemenin ardından Çankaya Belediyesi'ne 6 soru yönelten heyet, katliamla ilgili ise 5 tespit yaptı. Raporda, "Parktaki kesimi görmeyenler ve ömründe hiç ağaç budamamış olanlar bu yazılanlara inanabilir. Doğrularla yanlışları birbirinden ayırmak her zaman kolay değildir. Sanki Kuğulu Park'ın ağaçları yarıdan kesilmemiş gibi Belediye Başkanı açıklama yapmıştır. Şu anda kavakların gövdesinde dal kalmamış, dal olan bir tanesinin ise tepesi kesilmiştir. Yaptıkları uygulama ile ağacın kökü nasıl sağlığına kavuşacaktır? Bu uygulama Çankaya Belediyesi'nin kendi ekibi tarafından mı, taşeron ekibi tarafından mı yapılmıştır?" ifadelerine yer verildi.

AÇIKLANABİLİR YANI YOK
?
Ağaçların budanmadığı aksine doğrandığı belirtilen raporda ayrıca, "Bir adet geyik dikeni, yemişen ağacı budama adı altında acınası bir duruma getirilmiştir. Sağlığı yerinde olan bir ağaç neden budanmıştır? Bu ağaçların meyveleri kuşların beslenmesi için önem taşır. Parkta budama yapılması gereken ağaçlar olabilir. Bunların yalnızca kurumuş ve tehlike oluşturacak dalları kesilmelidir. Neredeyse parkın ağaçlarının yarısının şimdi yapıldığı şekilde kesilmesinin açıklanabilir bir yanı yoktur" tespitinde bulunuldu.

BİZE ULAŞIN