En fedakâr babanın şiir sevdası

Muharrem Demirbaş, 64 yaşında, geçimini yazdığı şiirlerle sağlayan ve hayatını ağır zihinsel engelli kızına adayan bir adam. Demirtaş, tam 44 yıldır Ankara sokaklarını karış karış gezip, kente şiirler yazıyor.

En fedakâr babanın şiir sevdası

M uharrem Demirbaş, Cahit Külebi, Cemil Meriç gibi büyük şairlerle edebiyat yapma fırsatı bulmuş bir şair. Kanser hastası eşini kaybettikten sonra tüm hayatını engelli kızı Menekşe'ye adayan Demirbaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da hem eski komşusu hem de şiir arkadaşı. Başbakanlığı döneminde ara ara Demirbaş ve kızı menekşeyi ziyaret eden Erdoğan, burada hem şiir okumuş hem de yazımına katılmış.

KENTİ YAŞAYAN ŞAİRİ
?
Demirbaş ve kızıyla Subayevleri'ndeki bir araya geldik, evlerine misafir olduk. Evinin tüm odaları şiir, kütüphane ve yazılmayı bekleyen kitap taslakları ile dolu olan Demirbaş bizlere şiirle başlayıp fedakârlıkla örülü hayatını anlattı. Demirbaş, çiftçi bir babanın beş çocuğunun en küçüğü. Yoklukla yorulmuş bir hayatı var, ailesi zar zor büyütmüş onu. Daha küçük yaşta ders çıkışlarında çalışmaya başlamış ve 44 yıldır hayatını yazdığı mısralarla kazanıyor. Tek geliri şiirleri. Onca yıldır Ankara sokaklarını terk etmeden, kente şiir katan şairin evi ise siyasilerin deşarj olduğu, gündemin kargaşasından sıyrılıp nefes aldıkları kültür merkezi adeta. Başkentin kültür sanat durağı olmuş evi konukları arasında; milletvekilleri, hakimler, doktorlar, cumhurbaşkanı, başbakan, esnaf kısaca şiiri gelen, bir parça sanat diyen herkes... Şair Demirbaş ve kızı Menekşe Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eski komşusu. Başbakanlığı döneminde aile ile yakından ilgilenen Erdoğan, baba kızı evlerinde ziyaret etmiş, çaylarını içip şiir okumuş. Aslında tanışıklıkları 1999 Pınarhisar Cezaevi'ne kadar uzanıyor. Demirbaş, Erdoğan hapisteyken ona 'kardelen' isimli kitabını göndermiş. Cumhurbaşkanı da mektup yazmış şaire. Böylece bir mektuplaşma süreci olmuş, Demirbaş şiir göndermiş Cumhurbaşkanı de teşekkürleriyle birlikte vatan kokan mısralar yazmış. Yani Ankaralı şair Erdoğan'ın hapisteyken mektup arkadaşı, dört duvar arasında nefes aldığı aralık olmuş. Orada başlayan dostluk komşulukla taçlanmış ve bugün baba kızı hala takip eden bir vefaya bürünmüş.

ERDOĞAN: MENEKŞE'YE İYİ BAK
Hapisten çıktıktan sonra ilk ziyaret ettiği isimlerden biri olan Demirbaş, "O evinden çıkarken her gün hasta kızımla balkona çıkar selamlardık, o da bazı zamanlarda durur selam verir, konuşun hatta çaya çıkardı. AK Parti'nin uzun zaman seçim şiirlerini, sözlerini yazdım. Sayın Erdoğan'a özel beş şiir yazdım. O bizim şefkatli komşumuzdu, Menekşe onu çok aradı, gidişi hayli üzdü. Geçenlerde bize mektup göndermiş "Menekşe'ye iyi baksın ve sakın şiiri bırakmasın" diye" dedi.

BİZE ULAŞIN