Karatede hedef 2018 Gençlik Olimpiyatları

Karate Milli Takımları, Rusya’da 2-4 Şubat tarihlerinde düzenlenecek 45. Ümit, Genç ve 21 Yaş Altı Avrupa Şampiyonası için hazırlıklarını Ankara Eryaman’da sürdürüyor

Karatede hedef 2018 Gençlik Olimpiyatları

Rusya'nın Soçi kentinde, 2-4 Şubat'ta gerçekleştirilecek "45. Ümit, Genç ve 21 Yaş Altı Avrupa Şampiyonası"na hazırlanan Karate Milli Takımları'nda hedef, Arjantin'de düzenlenecek 2018 Gençlik Olimpiyatları'na yeterli sayıda sporcunun katılmasını sağlamak. Eryaman'daki Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezi'nde (TOHM) 3 aydır çalışmalarını sürdüren milliler, antrenörler Cengiz Çınar ve Yıldız Aras yönetiminde haftada 6 gün, günde 5 saat çalışarak şampiyonaya hazırlanıyor. Erkek Milli Takım Antrenörü Cengiz Çınar, yaptığı açıklamada, Avrupa Şampiyonası için 3 aydır aralıksız bir şekilde çalıştıklarını belirterek, "Kampımız 30 Ocak'ta bitecek. Çocuklarımız disiplinli bir şekilde çalışmalarını sürdürüyor. Arjantin'de yapılacak Gençlik Olimpiyatları'na gitmek için Soçi'deki Avrupa Şampiyonası bizim için büyük bir adım" dedi. Gençlik Olimpiyatları'na sporcu vermenin kendileri açısından önemine dikkati çeken Çınar, "Erkekler ve kızlarda toplamda 5 sporcumuzun puanları olimpiyatlara yakın. Yüzde 80 oranında olimpiyatlara gidecek gibiler. Soçi'de alacakları puanlar önemli" değerlendirmesinde bulundu. Kampta 20 erkek, 18 kız olmak üzere toplam 38 sporcularının bulunduğunu aktaran Çınar, "10 sporcumuz katacı, 28'i de kumiteci. 'Şu kadar madalya alırız' diye hesaplamıyoruz. Türk karatesi dünyada 195 ülke içinde ikinci sırada. Sporcularımızın hepsinden madalya bekliyoruz. Yani 38 sporcumuz da madalyaya yakın" ifadelerini kullandı. Karatenin 2020 Tokyo Olimpiyatları'nda yer alacağının hatırlatılması üzerine Çınar, "Olimpiyat dendiğinde orası çok farklı. Her yönüyle farklı bir olay. Ülkenin büyüklüğünü olimpiyatlarda gösteriyorsunuz. Her sporcu madalya almak ister. 4-5 arkadaşın olimpiyatlarda yarışmasını istiyoruz. Ülkenin tanıtımı açısından en önemli organizasyonlardan bir tanesi" şeklinde konuştu.

HEDEF ALTI SPORCU VERMEK
?
Kız Milli Takım Antrenörü Yıldız Aras da geçen sene genel klasmanda elde ettikleri birinciliği korumak için Soçi'ye gideceklerini ifade etti. Aras, "Bu sene de yerimizi korumak istiyoruz" dedi. Karatede önceliklerinin altın madalya olduğuna dikkati çeken Aras şöyle konuştu: "Herkes madalya alabilir. Çok altın madalya alarak genel klasmanda yerimizi korumak istiyoruz. Geçen sene aldığımız 15 madalyanın, 6'sı altın madalyaydı. Bununla şampiyon olmuştuk. Amacımız genel klasmanda şampiyonluğumuzu korumak. Bizler Gençlik Olimpiyatları için çalışıyoruz. Bu seneki ilk hedefimiz Gençlik Olimpiyatları'na toplamda 6 sporcumuzu verebilmek. Gençlik Olimpiyatları'nı önemsiyoruz."

BİZE ULAŞIN