Makamda fırça sandıkta çizik

Kılıçdaroğlu’ndan makamda fırça yiyen Taşdelen’le imar usulsüzlüğü nedeniyle Çankaya İlçe Başkanlığı’ndan olan Dereli’yi CHP’li delegeler de çizdi. İki sıkı dosttan Dereli en az oy alan delege olurken onu Başkan Taşdelen takip etti

Makamda fırça sandıkta çizik

SABAH Ankara'nın, skandallarını ortaya çıkardığı Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen'e bir tokat da delegeden geldi. CHP Ankara İl Başkanı Adnan Keskin'i CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun desteklemesine rağmen devirmeye çalışan Taşdelen'in Üst Kurul Delege seçimlerinde ağır bir darbe yediği ortaya çıktı. CHP'li delegeler tarafından listede çizik yiyen Başkan Alper Taşdelen, aldığı 358 oyla en az oy alan ikinci kişi oldu. Taşdelen'le birlikte Keskin'i devirmek için birleşen CHP Altındağ İlçe Başkanı Servet Akman ve Mamak İlçe Başkanı Adnan Demirci de en az oy alan diğer delegeler oldu.

DERELİ SON SIRADA
Bu isimlerin delege seçimlerinde düşük oy almasında CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun makamında attığı fırçanın etkisi olduğu yorumu yapıldı. Ayrıca CHP Altındağ İlçe Başkanı Servet Akman ve Mamak İlçe Başkanı Adnan Demirci'nin aynı zamanda Çankaya Belediyesi'nin personeli olduğu iddia ediliyor. Delegelerin çizik attığı bir diğer isim ise eski Çankaya İlçe Başkanı Selçuk Dereli'nin olması dikkat çekti. Ankara'da yaptığı imar usulsüzlükleri ile gündeme gelen Dereli, önce Çankaya İlçe Başkanlığı'ndan oldu. Delege seçimlerinde ise 310 oy alarak son sırada yer aldı. CHP'nin Ankara delegesi olan eski FİFA kokartlı futbol hakemi Selçuk Dereli'nin 2019'daki yerel seçimlerde CHP'nin Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olmak için bastırdığı ifade ediliyor. Dereli'nin, CHP ile ilgili çalışmalarını Mersin'de devam ettirdiği öğrenildi.

KAYYUMDA DA YURDÜRÜN
Öte yandan 24 Aralık 2017'de gerçekleştirilen CHP Çankaya Kadın Kolları Başkanlığı seçimini 3 adaydan biri olan Aslı Yurdürün kazanmıştı. Ancak rakibi Ayfer Gültekin'in itirazının ardından seçim iptal olmuştu ve kayyum görevlendirilmişti. Bin 774 CHP üyesi kadının sandık başına gittiği kayyumlu seçimde oyların bin 10'unu alan Aslı Yurdürün rötarlı da olsa yeniden CHP Çankaya İlçe Kadın Kolları Başkanı seçildi. Gültekin ise 750 oy aldı.

BİZE ULAŞIN